Fethiyeli kadınlar menopoz konusunda bilgilendirildi

Fethiye Devlet Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Ali Nurettin Gürses, "Kadınlar ortalama 45 ile 55 yaş arası menopoza girer.

Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde Fethiye Ticaret Odası konferans salonunda “kadın sağlığı” konulu bir konferans düzenlendi. Konferansta Fethiyeli kadınlar, menopoz konusunda bilgilendirildi.

Türkiye’de kadınların yapılan istatistiklere göre, 49 ile 51 yaşlarında menopoza girdiğini bildiren Fethiye Devlet Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Ali Nurettin Gürses, kadın ömrü ortalama 80 yıl kabul edilirse kadınların hayatlarının üçte birinin menopozla geçtiğine dikkat çekti. Menopoza giren kanının yüzünde gözle görünür şekilde kızarmalar ile agresif hareketlerin gözlenebileceğini belirten Dr. Gürses, Türk kadının büyük çoğunluğunun menopoz konusunda bilgi sahibi olmasından dolayı bir doktor olarak mutluluk duyduğunu anlattı.

Dr. Gürses, “Kadınlar ortalama 45 ile 55 yaş arası menopoza girer. Menopoza giren kadında 6 ile 1 yıl arasında psikolojik korku oluşur. Kadın hayatının önemli bir kesitini oluşturan menopoz konusunda beyler eşlerine psikolojik destek vermelidir. Eşler zor günleri birlikte birbine kenetlenerek aşmalıdır.” diye konuştu.

Fethiyeli hanımlar daha sonra günün yorgunluğunu ve menopoz korkusunu udi Berrin Gürkan’ın ‘Gülü Adı’ konseri ile üzerinden attı.