‘Fethullah Gülen büyük bir tezi çürütmüstür’

Avustralya'nin ünlü üniversitelerinden Monash ve Deakin Üniversiteleri tarafindan düzenlenen 'Islam, Bireysel Güvenlik ve Yabanci Düsmanligi' konulu uluslararasi konferans gerçeklestirildi.

Ilk gününde konusan Deakin Üniversitesi Ögretim Görevlilerinden Yardimci Profesör Greg Barton’un sundugu ‘Türkiye ve Endonezya’da Ilerici Islami Düsünce ve Sivil Toplum Hareketleri’ konulu panel sorun yerine çözüm, suçlama yerine alternatif arama üzerine yogunlasmasi ile dinleyicilerin ilgisini çekti. Prof. Greg Barton yaptigi konusmada özellikle Islami düsünce ve sosyal hareketlerin modern olup olamayacagini ve özellikle Islam ve liberal demokrasinin uyumlu olup olmadigi sorularini Türkiye-Endonezya ekseninde cevapladi. Türkiye’deki ‘Fethullah Gülen sivil toplum hareketi” olarak adlandirdigi grubun bu sorulara olumlu bir cevap verebilecegini ispatladigini ve “Medeniyetler Çatismasi” tezini çürüttügünü savunan Barton, bu tür Islami sivil toplum hareketlerinin demokrasi ve modernlige açik olma bir yana ayni zamanda bunlari gelistirme potansiyelinin bulundugunu belirtip buna benzer katkilarin daha önce Hristiyan ve Musevi kültürleri tarafindan demokrasiye uyarlandigini hatirlatti.

Fethullah Gülen Hocaefendi’nin akli ve kalbi egitimle gelistirmeyi, diyalog ve hosgörüyü tesvik eden düsünce yapisi ve icraatlari ile Mevlana, Yunus Emre ve Said Nursi gibi manevi dinamiklerin çizgisinin dogal mirasçisi ve 20. Yüzyilin en önemli Islami düsünür ve aktivistleri arasinda oldugunu açiklayan Barton, “Fethullah Gülen’e gönül vermis sayisi tam bilinmemekle beraber milyonlarca olarak tahmin edilen gönüllüler toplulugu, dünyanin her yerinde kurulmasina vesile oldugu okullar, vakiflar, gazeteler, dergiler ve öncülük ettigi dinlerarasi diyalog çalismalari ile diger çagdaslarinin önüne geçti.” dedi.

Barton, normalde radikal hareketlerin dogal alternatifi olan Gülen hareketine tepki veren resmi ve gayri resmi kisi ve gruplar olmasini ilginç buldugunu belirttikten sonra bunun bir sebebinin Gülen’in karizmatik kisiligine duyulan tepkinin bir digerinin ise ülkede belli noktalari tutan guruplarin yerlerini kaybetme endiselerinin olabilecegini ve son olarak ise Gülen hareketini yeterince tanimayan kesimlerin, grubun muhafazakar yapisina bakip onlari radikal gruplarla karistirmalarinin ihtimal dahilinde oldugunu söyledi. Yaklasik yarim saat süren konusmasinin ardindan dinleyicilerden gelen ’11 Eylül sonrasi gelismelere Fethullah Gülen’in nasil bir tepki verdigi’ seklindeki bir soruya ise Barton, Gülen’in bu konuda istisnai sekilde net bir yaklasimi oldugunu ve terörü hem bir düsünce biçimi hem de amaca ulasmada bir metot olarak toptan reddettigini belirtti.

Son olarak kamu oyunun devamli olarak olumsuz gelismeler ve çatismalar konusunda yüzeysel bilgi ve analiz bombardimanina tutulmasindan yakinan Barton, Gülen hareketi gibi olumlu gelismelerin mutlaka yakindan incelenip olumlu bir alternatif olarak kitlelere iletilmesi gerektigini vurguladi.