Fethullah Gülen’in karikatür krizine ilişkin yorumu Arnavut gazetelerinde

Fethullah Gülen'in karikatür krizine ilişkin yorumu Arnavut gazetelerinde yer aldı.

Gülen’i dünyada önde gelen din adamı olarak gösteren Arnavut Standart gazetesi, tolerans ve diyalog konusundaki faaliyerlerini ön plana çıkardı. Sandart gazetesinde yayınlanan Fethullah Gülen yazısı ise daha önce “The Economics” gazetesinde yayınlanmıştı.

En ünlü Arnavut din adamlarının görüşleri ile beraber Gülen’in karakatürler hakkındaki görüşünü veren gazete Gülen’in son olayların İslam dini ile bir alakasının olmadığını düşündüğünü belirtti. Haberde Gülen’in “Bu son olaylar ringte ki bir boks maçına benziyor. Rakip boks kurallarında olmayan yüzüne ve bel altına vurur, sen ise bir şey yapamazsın. Onlar kurallara uymazlar, ancak sen onu yapamazsın. Çünkü imanın böyle bir şeye müsade etmez. O zaman yapılabilecek tek bir şey var, o da ringe hiç çıkmamaktır. Yani yollara çıkıp onların provokatif hareketlerine düşmemektir.” ifadeleri yer aldı.

Gülen’e göre Müslümanların Batılıların kullandığı metotlarına uymamalar gerekiyor. Bu karakatürleri yayınlayan şahısları provokatif olarak değerlendiren Gülen “Onların yaptıklarına karşı Müslümanların susması doğru değil. Ancak verecekleri tepkiler şu an İslam dünyasında yapılan gibi olmamalı. Biz Müslümanlar onlar gibi olamayız. Tepkilerimiz farklı yöntemlerle olur. Mesela mallarına ambargo uygularsın. Onların mallarını değil başkalarının mallarını alırsın. Bizim dinimizde Hz. İsa veya bir başka peygambere iftira ve hakaret etmek yasaktır. Bunu yapan zaten Müslüman olamaz, dininden çıkmış olur. Onların da bunu bildikleri için bu metodlara başvururlar.” belirtti.