Fetih şenlikleri başladı

Bu yıl 10'uncusu düzenlenen Osman Gazi´yi Anma ve Bursa´nın Fethi Şenlikleri, Tophane Meydanı'nda düzenlenen törenle başladı.

Bu yıl 10’uncusu düzenlenen Osman Gazi´yi Anma ve Bursa´nın Fethi Şenlikleri, Tophane Meydanı’nda düzenlenen törenle başladı. Açılış töreninde konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Bursa´nın fethiyle birlikte Beylikten Cihan İmparatorluğu’na giden yolun tohumlarının atıldı. Bu sene şehrimizin kurtuluş yıldönümünün 688’inci yıl dönümünü kutluyoruz.” dedi.

Tophane meydanındaki açılış törenine, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın yanısıra, AK Parti Bursa Milletvekili İsmet Su, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Kaymakamı Necdet Türker, Bursa Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar, Osmangazi Belediyesinin kardeş şehirlerinden Bulgaristan’ın Kırcaali belediyesi ile Saraybosna Staringrad Belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Mehter takımının gösterileri ile başlayan açılış töreninde, Osmangazi Belediyesi Halk Oyunları topluluğu çeşitli gösteriler sergiledi. Açılış töreninde konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, bu yıl 10. düzenledikleri fetih kutlamalarıyla, Beylikten Cihan İmparatorluğu’na giden yolun tohumlarının atıldığı yerde, aynı heyecanı bir kez daha yaşadıklarını söyledi. Dündar, “Sahip olduğumuz tarihi mirası koruyan, manevi mirası yaygınlaştıran bir belediyecilik anlayışı ile 10. kez Bursa’mızı Fetih Bayramı ile buluşturuyoruz. Osmanlı’nın Bursa’ya giriş coşkusunu temsil eden Fetih Yürüyüşünde 7’den 70’e hepimiz bir araya geliyoruz. Bu yıl da 688. kez aynı gururu, aynı mutluluğu ve aynı birlik beraberliği tüm dünyaya göstermenin gururunu yaşıyoruz. Fetih şenliğimize her yıl farklı yörelerden farklı şehirlerden bir çok ziyaretçimiz katılıyor. Dünyanın dört bir yanından kardeşlerimiz fetih coşkumuza ortak oluyor.” diye konuştu.

Fetih coşkusunun, Saltanat kapıdan başlayan yürüyüşle devam edeceğini söyleyen Dündar, şunları kaydetti: “Bu yürüyüş, tarihimizin, milletimizin gücünün, birlik ve beraberliğimizin, koruduğumuz manevi mirasın ileriye, gelecek nesillere taşınması yürüyüşüdür. Yüzyıllardır aynı coğrafyada, sevgiyi, barışı, kardeşliği ve dayanışmayı tüm dünyaya gösteren bir milletin yürüyüşüdür. Tarihi ve manevi mirasın başkenti Osmangazi’de bize bu coşkuyu yaşatan şanlı ecdadımızı minnet ve rahmetle anıyoruz. Fetih coşkumuz 688. kez kutlu olsun.”

Osmangazi Kaymakamı Necdet Türker, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve AK Parti Bursa Milletvekili İsmet Su’nun konuşmalarının ardından, halk oyunları ekipleri, Bursa Mehter Takımı ve Bursa Kılıç Kalkan ekibinin gösteri yapıldı. Gösterilerin ardından protokol üyeleri, Tophane Meydanında kurulan Yörük çadırına geçerek bir süre oturdu.