FIAT’ın ticari araç ve küçük otomobili

Bursa'daki TOFAŞ Fabrikası'nda üretilen Doblo Premio ve Grande Punto'nun, FIAT'ın Türkiye pazarındaki itici gücü olacağı bildirildi.

Ticari araçta Avrupa pazarının, bir miktar doygunluğa ulaştığını, ancak Türkiye’deki trendin devamlı yukarı gittiğini ifade eden Aytaç, ”Türkiye hafif ticari araç pazarı, Avrupa’da da en çok gelişen pazarlardan biri” dedi.
Aytaç, bu segmentte yerli üretim ve ithalatın, pazardaki büyümeye paralel ivme kazandığını ve rekabetin arttığını anlatarak, şunları kaydetti:
”FIAT-TOFAŞ olarak bu segmentte çok iddialıyız. Doblo bizim üretimde de ihracatta da medeni iftiharımız. 2001 yılından bu yana segmentinin lideri, en çok satan model. Doblo projesi, 2000 yılının kasım ayında girdi devreye. TOFAŞ’ın da geleceğe yönelik yatırımları içinde önemli bir yer teşkil ediyor. Yılda, yaklaşık 120 bin Doblo üretiliyor, yakın zamanda da 500 bininci aracı devirdik.
Şimdi, Doblo Premio’nun lansmanını ilk kez (Bursa Oto Show) fuarında yapıyoruz. Tanıtımın, aracın doğduğu yerde yapılıyor olması anlamlı. Doblo’nun yeni versiyonundan da aynı başarıyı bekliyoruz. Bazı ürünlerin bir ruhu, kimliği vardır. Doblo’nun da kuvvetli bir ruhu var.”

6 HAFTADA 2 BİN 500 OTOMOBİL
Türkiye’de 15 Şubat’ta lansmanı yapılan küçük sınıftaki Grande Punto’nun ise Avrupa’da ”Küçük Maserati” olarak adlandırıldığını belirten Aytaç, otomobilin Avrupa’nın ardından Türkiye’de de çok büyük ilgiyle karşılandığını söyledi.
Aytaç, yeni modellerin performansından son derece memnun olduklarını, bu kapsamda 2006 yılından umutlu olduklarını ifade ederek, şöyle devam etti:
”Doblo 2001’den bu yana segmentinin lideri. Şubat’ta lansmanı yapılan Grande Punto ise 6 haftada 2 bin 500 rakamına ulaştık. Bu, bir ürünün lansmanından itibaren bu kadar kısa süre içinde belki de ulaşılan en büyük rakamlardan biridir. Mart sonuçları kesinleşmedi, ama 3 haftalık rakamlara da baktığımızda Grande Punto’ya sınıfının lideri diyebiliriz. Türkiye pazarında, şu anda en çok satan 5 modelden biri.
Pazara daha yeni modeller girecek, özellikle küçük sınıfta büyük bir rekabet yaşanacak. Grande Punto’nun, 6 haftada yakaladığı liderliğini sürdürmesini bekliyoruz. Yeni modellerin lokomotifliği ve öncülüğünde, şu anda bütün FIAT ürün gamı üzerinde belli bir heyecan oluştu.”

ALFA ROMEO
FIAT Grubu’ndaki Alfa Romeo’nun Marka Müdürü Arzu Çolakoğlu da Türkiye pazarının, potansiyelinin çok yüksek olduğunu belirterek, Avrupa’da 3 kişiye 1 otomobil, Türkiye’de ise 100 kişiye 7-8 otomobil düştüğünü, pazarın yeterince değerlendirilemediğini belirtti.
Satışlardaki büyük iniş çıkışların, hem üretici hem de distribütör firmalar açısından olumsuz sonuçlar doğurduğunu ifade eden Çolakoğlu, pazarın istikrar kazanmasının önemine dikkat çekti.
Çolakoğlu, Türkiye pazarının geçen yılı 430 bin araçla kapattığını, rakamın bu yıl 450’ye ulaşmasının beklendiğini dile getirirken, Alfa Romeo’nun alım gücü açısından, mevcut pazarın yüzde 20’lik bölümüne hitap ettiğini kaydetti.