FIFA Ajanlari büyük derbide

Galatasaray ve Fenerbahçe, Türk futbol tarihine imza atmis iki büyük kulüp. 17 Ocak 1909’da Papazin Çayiri’nda baslayan ezeli rekabet ve ebedi dostlukta bu aksam bir viraj daha dönülecek

A Milli Futbol Takimimiz’in Isviçre ile Istanbul’da oynadigi olayli maç nedeniyle Türkiye’nin yani sira tüm dünyanin gözü Ali Sami Yen’deki mücadelede olacak. Yasanacak en ufak bir olumsuzluk, uluslararasi platformda aleyhimize delil olarak kullanilacak.

FAIR-PLAY KAZANSIN

FIFA’nin Türkiye hakkinda verecegi karar öncesi isimiz daha da zorlasacak. Bu sebepten dolayi 90 dakika boyunca herkese büyük bir görev düsecek. Öncelikle bu maçin sportif bir rekabetten öte bir sey olmadiginin bilinciyle hareket edelim. Kim kazanirsa kazansin; Fair-Play’in, dostlugun kaybetmesine izin vermeyelim. Takimimizi hiç susmadan destekleyelim, stadi karsilasma boyunca sölen yerine çevirelim. Sonuç ne olursa olsun, sevincimizi de üzüntümüzü de abartmayalim. Dünyaya Türk insanin ne kadar medeni oldugunu gösterip, bize haksizlik yapanlari kendi silahlariyla susturalim.

HERKESE IS DÜSECEK

Öncelikle sözümüz iki takimin teknik heyetlerine ve futbolcularina. Siz filmin

basaktörlerisiniz. Yapacaginiz en ufak olumsuz ya da olumlu davranis, hiç süphesiz tribünleri etkileyecek. Bu yüzden yapacaginiz her türlü harekete özen gösterin. Sporun dostluk ve kardeslik oldugu mesajini sizden daha etkili kim verebilir! Ve takimlarina gönül veren isimsiz ama cefakar taraftarlar. Küfür etmeyin, sahaya yabanci madde atmayin. Kavga etmek yerine birbirinize çiçek verin. Sadece ve sadece bu müthis doksan dakikadan zevk almaya bakin. Taraftar kimliginizle kulübünüzün bir temsilcisi oldugunu unutmayin.

Gerets: Kaderimiz kendi ellerimizde

G.Saray Teknik Direktörü olarak ilk derbisine çikacak olan Gerets’in son antrenman öncesi futbolcularini etrafinda topladigi ve “Bu maçi kazanmaktan baska alternatifimiz yok” dedigi ögrenildi. Sampiyon olmak için Fenerbahçe’yi hem içeride hem de disarida yenmeleri gerektigini vurgulayan Belçikali hocanin, “Ligin kaderini derbiler belirleyecek. Rakibimizi sahamizda maglup edersek, üç puanlik dezavantajimizi kapatmis oluruz” diye konustugu belirtildi.

Gerets’in, Fenerbahçe’yi de klasik taktikleri ile vurmayi planladigi ve ilk yarim saatteki baskili futbolla gol bulmayi amaçladigi ifade edildi. Talebelerinden orta sahada pas yaparak hücuma çikmalarini ve gerekmedikçe uzun top kullanmamalarini isteyen tecrübeli çalistirici, Fenerbahçe’nin defans dengesini de Hakan Sükür ile Necati Ates’in saga ve sola yapacaklari kosularla bozmayi hedefliyor. Gerets, iki forvetinin yaratacagi bosluklarda Iliç’i gizli golcü olarak kullanmanin hesaplarini yapiyor.

Daum taktigini belirliyemedi

Fenerbahçe Teknik Direktörü Christoph Daum, Alex de Souza’nin durumunun bir türlü netlik kazanamamasi nedeniyle sikintili. Geçtigimiz sezondan bu yana hemen hemen tüm karsilasmalarda Fenerbahçe’nin oyun düzenini Brezilyali yildiza göre planlayan Alman çalistirici, sezonun ilk önemli derbisinde bu futbolcunun görev alip almayacagi belli olmadigi için taktigini sekillendiremedi. Daum’un, Alex’in oynayamamasi halinde, Milan maçinda oldugu gibi Deniz’i ilk on birde sahaya sürecegi ögrenildi.

Alman hocanin bu durumda Deniz’e ortanin solunda görev verecegi, Tuncay’i da göbege yakin oynatmayi düsündügü belirtildi. Duran toplari ise Kaptan Ümit Özat veya Appiah’in kullanacagi ifade edildi. Ancak Alex’in maça yetismesi halinde de Daum’un endiseleri bitmis olmayacak. Sakatligi nedeniyle yaklasik 10 gündür antrenman yapmayan Brezilyali futbolcunun, derbide gösterecegi performansin düsük olma ihtimali tecrübeli çalistiriciyi önemli sinav öncesinde kara kara düsündürüyor.

Sagduyu çagrisi

Fenerbahçe Baskani Aziz Yildirim, cezasi nedeniyle derbiyi Ali Sami Yen’de izleyemeyecek. Daha önce karsilasmaya gelmeyecegini açiklayan Galatasaray Baskani Özhan Canaydin’in ise tribündeki yerini alacagi belirtildi. Canaydin derbi öncesinde yaptigi açiklamada taraftarlara sagduyu çagrisinda bulundu. Türkiye-Isviçre milli maçi sonrasi yasanan olaylar nedeniyle derbi maçi izlemek üzere, habersiz olarak, FIFA’dan bazi gözlemcilerin gelecegi yönünde duyum aldiklarini da belirten Canaydin, taraftarlarin bu insanlarin eline koz vermemelerini istedi.

Canaydin, “Bütün taraftarlar, huzur içinde ve sakin bir sekilde maçi izlesin. Herkes sagduyulu hareket etmeli. Küfürsüz bir maç istiyoruz. Teknik heyetime, futbolcularima ve taraftarima çok güveniyorum. Güzel bir maç olacak” diye konustu. Bu arada Ikinci Baskan Ergun Gürsoy, son yillarda ilk defa stressiz, kavgasiz, gürültüsüz bir Galatasaray-Fenerbahçe maçinin yapilacagini söyledi. Gürsoy, maç öncesinde stres yasanmamasinin sevindirici oldugunu dile ge- tirerek, bundan sonra da böyle sürmesini diledi.

F.BAHCE ÖNDE

Galatasaray ile Fenerbahçe, bugünkü derbiyle birlikte tarihlerinde 351. kez karsi karsiya gelecek. 96 yillik ezeli rekabette Sari-Lacivertli takimin galibiyet sayisinda 129-113, gol sayisinda da 487-452 üstünlügü bulunuyor. Lig maçlarinda Fenerbahçe 35, Galatasaray 28 galibiyet alirken, goller de Sari-Lacivertliler, 117-97 önde. Cim Bom, Gerets yönetiminde ilk derbisine çikacak. F.Bahçe ise Daum yönetiminde 9 derbi maçta 4 galibiyet, 3 yenilgi ve 2 beraberlik aldi.

Dev maç öncesi, sirasi ve sonrasinda 2 bin 340 güvenlik görevlisi görev yapacak. Stat kapisi 15.00’te açilirken, kendilerine tribün kapasitesinin yüzde 5’i olan 1150 kisilik yer ayrilan Fenerbahçe taraftarlar, güvenlik nedeniyle Ali Sami Yen’e topluca gelemeyecekler. Derbi için Türkiye Spor Yazarlari Dernegi’ne (TSYD), 5’i yabanci toplam 300 gazeteci akredite oldu. Karsilasmayi Almanya’dan ve Fransa’dan ikiser, Belçika’dan da bir basin mensubu takip edecek.