Fikri Saglar:’Semdinli çok açik bir suçüstü’

ANKARA - Meclis Susurluk Arastirma Komisyonu üyesi 20. Dönem Milletvekili Fikri Saglar, "Semdinli'de meydana gelen olaylarin 9 yil önce ögrendigimiz Susurluk düzeninin devam ettigini gösterdigini" söyledi.

Fikri Saglar, eylemlerin amacina dair de önemli bir tespitte bulundu. Hedefin Türkiye halkinin korkutulmasi ve sindirilmesi oldugunu kaydeden Saglar, “Korkmus, sinmis. Hukuka, demokrasiye olan bagimliligini yitirmis olan insanlar çok kolay yönetilir. Istenen sey bir kargasa ve kaostur. Böyle bir ortamda yönetime karsi bir güvensizlik olusur. Otoriteyi elde tutma hevesindeki birileri bu yönde bir rahatlik elde eder.” diye konustu.

Saglar, bir Türk-Kürt çatismasi olusturarak Avrupa Birligi (AB) ile iliskilerin engellenmesi ve mevcut siyasi iktidarin uzaklastirilmasi isteginin de etkili olabilecegine dikkat çekti.

Cihan Haber Ajansi’nin sorularini cevaplayan Fikri Saglar, “Semdinli olaylarinin Susurluk düzeni dedigimiz derin devlet yapilanmasini bir kez daha ortaya koydugunu” ifade eti. Semdinli’de elde edilen delillerin çok açik oldugunu söyleyen Saglar, “Semdinli’de bir eylem yapiliyor, ancak eylemi yapanlar belli, planlayanlar belli, eylemin nasil yapilacagi belli. Baska eylemlerin nerelere yapilacagina iliskin isaretler var. En önemlisi ise Hakkari ve köylerindeki insanlarin devlet yanlisi veya devlet karsiti diye fislenmis olmasi. Devletin fislemesi sonra da bu listelerle eylem yapilmasi kabul edilebilir birsey degil. Semdinli çok açik bir ‘suçüstü’ oldu. Konuyu, bu düzenin yikilmasina yönelik en önemli firsat olarak görüyorum.” seklinde konustu.

“HERSEYIN AYAN BEYAN OLDUGU ORTADA”

Susurluk kazasinda görevde olan siyasi iktidarin olayi ciddiye almadigini savunan Saglar, mevcut hükümetin konu üzerindeki kararliliginin büyük bir umut oldugunu kaydetti. Herseyin ayan beyan ortada oldugunu ifade eden Fikri Saglar, “Buna ragmen eger bir sey yapilamayacaksa, Türkiye elde ettigi bir sansi kaybeder.” dedi.

Semdinli’de halkla devletin karsi karsiya getirilmek istendigine dikkat çeken Saglar, “Hedef toplumda infial yaratma idi. Ancak Semdinli halki sagduyulu oldugunu gösterdi. Halk, saniklari yakaladi, delilleri muhafaza etti ve olay yeri incelemesinde savciya, emniyet müdürüne yardim etmisler. Olay yeri incelemesi sirasinda bir araçtan ates edilmis. Buna ragmen halk sagduyusunu kaybetmemis.” ifadesini kullandi.

Fikri Saglar, Semdinli’deki bir polisin zor durumda kaldigi bir noktada kendi amirlerini aramak yerine DYP Genel Baskani Agar’i aramasina da tepki gösterdi. Saglar, “Bu konu, güvenlik güçlerinin kime bagli oldugunu, güvenlik güçlerinin profilinin ne oldugunu göstermesi açisindan manidar.” diye konustu.