Filenin kraliçesi Neslihan

ABD maçında arkadaşları tüm topları zirveye çıkarmak istedikleri Neslihan’la buluşturdu

DÜNYA Voleybol Şampiyonası’nda Neslihan Darnel, Sayı Kraliçesi oldu. Son 5 maçtır şampiyonanın en skorer oyuncu sıralamasında zirvedeki yerini koruyan Neslihan, son ABD maçında 23 sayı yaparak filede Dünyanın sayı kraliçesi unvanını aldı ve tarihe geçti.

Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’nin ABD ile yaptığı maç, iki açıdan büyük önem taşıyordu. Birincisi Türkiye kazanırsa 9’uncu, kaybederse 10’ncu olacaktı. Bu maçın ikinci özelliği de Neslihan Darnel’i spor tarihimizde bir ilke taşıyacaktı. İşte böylesine bir atmosferde oynandı maç. Maçtan önce kızlar aralarındaki toplantıda, Neslihan’ı sayı kraliçesi yapmaya and içtiler. Manşetten gelecek topları pasör Elif Ağca sürekli Neslihan’a atacak, ABD’li sporcular ona üçlü blok koyunca oyun içinde Neslihan unutturulup diğer oyuncular smaçlarda devreye sokulacaktı.

Grün’ü geride bıraktı

Neslihan vurmaya başladıkça, Elif sürekli ona topları yığıyordu. Nefes alamıyordu Nesli… Daha ilk sette, neredeyse tüm topların onda buluşması performansını düşürmeye başladı. Bilhassa 4 numaradan yaptığı hücumlar ya bloğa takıldı ya da fileye vurdu. İlk sette dünyanın en skoreri olmasına 12 sayı kalmıştı. İkinci sette de vurmaya başladı. Bu setin ortalarında kraliçelik için gerekli 18 sayıyı bulmuştu. Vuracağı tek smaç onu dünyanın zirvesine taşıyacaktı. Vurdu, sonrada onu biraz dinlensin diye Reşat hoca benche aldı. Üçünçü sette yine vurmaya başladı Neslihan… Tayvan ile oynadıkları son maçta 25 sayı kaydeden Alman Angeline Grün’ü 5 sayı ile geçen Neslihan maç bittiğinde artık Dünyanın en skorer oyuncusu olmuştu..

75 bin dolar ödül

En iyi servis sıralamasında da 146 puanla dördüncü olan Neslihan, 190 smaçtan, 21 bloktan, 14 servisten gelen 225 sayı ile Dünyanın en skorer oyuncusu unvanını aldı. Alman Angeline Grün, 176 smaç, 31 blok, 13 servis olmak üzere 220 sayıda kaldı. Rus Ekaterine Gamova ise 152 smaç, 32 blok, 6 servis toplam 190 sayı ile üçüncü sırayı elde etti. Dünyanın en skorer oyuncusu olarak 75 bin dolar para ödülü almaya hak kazanan Neslihan, Osaka’da başka bir salonda yapılan törende sadece şiltini aldı ve uçağın kalkmasına sayılı dakikalar kala Kansai havaalanına yetiştirildi. Şampiyona sonunda “En iyi savunma manşetinde” Gülden Kayalar 224 puanla ikinci, “En iyi pasör” sıralamasında ise Elif Ağca 902 puanla üçüncü oldular.

Sevinçten değil ağrıdan ağladı

NESLİHAN maç sonunda Sayı Kraliçesi olmuştu ama kendisi hala bunu bilmiyordu. Maç sonunda oturdu yere ağlamaya başladı, herkes sevinçten ağladığını sandı. Ancak o sonucu bilmediği için bu gözyaşları sevinç değil, aşırı yüklenmeden dizlerinin şiddetli ağrımasındandı. Buz tedavisi yapılırken, istatistiklerin çıkması beklendi. Milli Takım Menajeri Nalan Ural, Neslihan’ın kulağına müjdeyi verdi; “Kraliçem kutluyorum seni. Dünyanın en skorer oyuncusu sen oldun.” Neslihan’ın biraz önce ağrılarından akıttığı göz yaşları bu kez sevinç gözyaşlarına dönüşmüştü.