Filipinler’i vuran tayfun ülkeyi yıkıp geçti!

Filipinler'i yıkıp geçen tayfun, yüz binlerce insanı evinden yurdundan etti.

Tayfun felaketinin vurduğu Filipinler’de birçok şehre gidilemiyor. Bölgeye ilk olarak Türk yardım kuruluşları koştu. Kimse Yok Mu, Kızılay ve İHH ekipleri yardım malzemeleriyle Manila’ya vardı.

Fırtına ve selin vurduğu Filipinler’de adeta insanlık dramı yaşanıyor. Afetin merkezi olan 230 bin nüfuslu Tacloban bölgesine karadan ulaşılamıyor. Bu nedenle askerler belirli bölgelere yardımları  havadan helikopterle bırakıp geri dönüyor. Açlık ve susuzluğun had safhaya ulaştığı afet bölgesinde ölülerden kaynaklı salgın hastalık riski baş gösterdi.

ÖNCE TÜRKLER ULAŞTI

Ülkeye ilk giden yardım ekibinden Kimse Yok Mu Derneği Filipinler Gönüllü Temsilcisi Mikail Kürkçü, felaketin boyutlarını BUGÜN’e anlattı. Pazar günü akşam saatlerinde Filipinler’e vardıklarını ve başkent Manila’da olduklarını belirten Kürkçü, Kimse Yok Mu Arama Kurtarma Ekibi ASYA’nın afet bölgesinde olduğunu bildirdi. Askeri helikopterle bölgeye giden  10 kişilik ASYA ekibinin, arama kurtarma çalışmalarına başladığını anlattı.

Dernek, 6 bin 500 kişinin istifade edeceği 25 tonluk acil gıda paketini de bölgeye ulaştırdı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da, Kızılay tarafından hazırlanan 65 ton civarında yardım malzemesini taşıyan uçakla Filipinler’e gitti. İHH arama kurtarma ekipleri de çalışmalara başladı.

Vietnam’da 11 ölü

Tayfunun bazı bölgelerde saatte 380 kilometre hızla vurduğu Filipinler’de ölü sayısının daha da artmasından endişe ediliyor. Milyonlarca  kişi ise aç ve susuz yardım bekliyor. Öte yandan, Haiyan tayfunu, Filipinler’in ardından Vietnam’ı da vurdu. Karaya ulaştıktan sonra hızı biraz azalan tayfun, biri gazeteci en az 11 can aldı. 600 bin kişi tahliye edildi.

Çocuk, annesiyle ağacın tepesine çıkarak kurtuldu

5 yaşındaki bir çocuk, binlerce can alan Haiyan tayfunundan annesiyle beraber ağaca tırmanarak kurtuldu. Kendisi de tayfundan kurtulan ve yaşadığı dramatik anları BBC’ye anlatan Evalina adlı kadın, kuzeni ve çocuğunun hızı saatte 300 km’yi aşan fırtınada ağacın tepesinde uzun süre kaldığını belirtti.

ENKAZDA DOĞUM

Evalina, sürekli “Tanrım bizi kurtar” diye dua eden anne ve çocuğun, kurtulduktan sonra da yine tanrıya şükrettiğini aktardı.
En az 10 bin kişinin hayatını kaybettiği Tacloban şehrinde, 21 yaşındaki Emily Sagalas, enkazın içinde doğum yaptı.

Sağlık merkezine dönüştürülen bir hangarda bir kız çocuğu dünyaya getiren genç kadın, felakete uğrayan ülkeye umut oldu. Sağlık görevlilerinin yardımıyla doğan minik bebeğe, tayfunda kaybolan anneannesinin adı verildi.