Filipinler’deki volkan faaliyete geçti

Filipinler'in Sorsogon eyaletindeki Bulusan Volkanı tekrar faaliyete geçti.

Filipinler Sismoloji ve Volkan Bilimi Araştırma Merkezi’nden Jaime Sincioco, Sorsogon eyaletinde bin 559 metre yüksekliğindeki Bulusan Volkanı’nın dün gece kül püskürttüğünü söyledi.

Dün gece yerel saatle 22:58’de meydana gelen püskürmede gökyüzünde bir mil kadar toz bulutunun yayılmasını hafif bir boşalma olarak değerlendiren Sincioco, hafif bir volkanik sarsıntının hissedildiğini ve bu buharın kraterin başlangıcından geldiğini söyledi. Sincioco, tehlikeli bölge olarak 2.5 millik bir alanı belirlediklerini, ani bir patlama riskinden dolayı bölge halkını uyardıklarını söyledi.

Sincioco, “Volkanın hareketini incelediklerini, uygun gördükleri taktirde alarm seviyesini artıracaklarını, mevcut durumun yakında olacak ana bir hareketi göstermediğini” söyledi.

Merkez, Bulusan Volkanında alarm seviyesini aletlerin başarılı bir sarsıntıyı tespitinden sonra geçtiğimiz Pazar Seviye 1 olarak açıkladı. En yüksek alarm Seviye 5, lav akıntılarında veya kül bulutlarının 4 mile kadar ulaşmasında veriliyor.

Bulusan Volkanı benzer patlamaları Kasım 1994 ve Ocak 1995 arasında yapmıştı. Bulusan, devlet tarafından inceleme altında olan altı faal volkandan biri. Filipinler Pasifik’te deprem ve volkanik patlamalara maruz kalınabilecek bir havzada yer alıyor.

Filipinlerin kuzeyinde bulunan Luzan adasındaki Pinatubo Dağı 1991 yılında yüzyılın en büyük patlamasını 600 yıllık hareketsizliğinden sonra gerçekleştirerek, onlarca köyü yaktı ve çamur altında bıraktı. Pinatubo’nun patlaması sonucu 800’den fazla insan hayatını kaybetti. Bu insanların çoğu aşırı kalabalık olan boşalma kamplarındaki hastalıklar yüzünden hayatını kaybetti.