Filipinlere başsağlığı ve dayanışma mesajları yağıyor

Filipinler karasularına önceki gün giren ve bugün itibariyle 100'ün üzerinde can kaybına ve ağır hasara yol açan Haivan süper tayfunu uluslararası medyada yankı bulmaya devam ediyor.

Filipinler karasularına önceki gün giren ve bugün itibariyle 100’ün üzerinde can kaybına ve ağır hasara yol açan Haivan süper tayfunu uluslararası medyada yankı bulmaya devam ediyor.

Son yıllarda Filipinler’in gördüğü en büyük felaket sebebiyle ABD, İngiltere, Avustralya ve diğer ülkeler başsağlığı ve dayanışma mesajları yayınladı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry yaptığı açıklamada, “Amerikan halkı adına Haiyan tayfununda yaralanan ve hayatını kaybeden tüm Filipinliler için en derin üzüntülerimi ve başsağlığı dileklerimi sunuyorum. Filipinlilerin güçlü insanlar olduğunu biliyorum. Ülke olarak üstümüze düşeni yapmaya hazırız. Filipinler’deki büyükelçiliğimiz Filipinler hükümetiyle irtibat halinde. Dualarımız sizlerle beraber.” dedi.

Avustralya’nın Manila Büyükelçisi Bill Tweddell de halkı adına üzüntülerini dile getirirken, “Avustralya hükümetinin süper tayfunun etkileri ve zarar gören bölgede yapılması gerekenler konusunda Filipinler hükümetiyle ortak çalışmaya ve çözüm aramaya devam ediyor.” açıklamasında bulundu.

İngiltere’nin Manila Büyükelçisi Asif Ahmad ise açıklamasında “Filipinler halkının toparlanma gücü yine bir felaketle test olmaktadır. Bu durum bizi oldukça düşündürmekte ve derinden üzmektedir. Bu süreçte Filipinler’de yaşayan İngiliz halkı da üstüne düşeni yapmak istiyor. İngiltere’den bir ekip tayfunun zarar verdiği bölgelerdeki insanlara gıda ve ilk yardım götürmek için ve orda yardım edebilmek adına ellerinden geleni yapabilmek için yola çıktı bile.” sözlerine yer verdi.