Filistin Büyükelçisi Maarouf Çankaya Belediyesi’nde

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Filistin Büyükelçisi Nabil Maarouf'u makamında misafir etti.

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Filistin Büyükelçisi Nabil Maarouf’u makamında misafir etti.

Nabil Maarouf’u, belediyede konuk eden Başkan Bülent Tanık ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Filistin Kurtuluş Örgütü kurucularından ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın selamlarını getiren Büyükelçi Nabil Maarouf, üzerinde El Aksa Camii’nin bulunduğu plaketi Başkan Tanık’a sundu. Büyükelçinin armağanından mutluluk duyduğunu belirten Tanık, kendisi için çok özel olan bu armağanı odasında, değer verdiği objelerin bulunduğu yere koydu. Tanık Büyükelçiye, aynı yerde bulunan ve kendisi için değerli olan İnebolu Kayığı’nın Kurtuluş Savaşı’ndaki önemini ve tarihçesini anlattı.

GÜNDEM ORTADOĞU’DA YAŞANANLAR

Büyükelçi ve Başkan Tanık görüşmede dünyada, Ortadoğu’da Arap dünyasında, Mısır ve Suriye’de yaşananlar gündemin ilk konusu oldu. Söz konusu coğrafyada yaşananların üzüntü verici olduğunu ancak bunun beklenen bir durum olduğunu belirten Büyükelçi, kaotik durumun yerini, özgürlük, eşitlik, demokrasi, insan hakları ve siyasi hakların bırakmasını temenni etti. Büyükelçinin görüşlerine katıldığını ifade eden Tanık, bölgede güven ortamının bir an evvel sağlanması dileğinde bulundu.

TANIK: RAMALLAH İLE İLİŞKİLER BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Geçtiğimiz yıl Çankaya Belediyesi ile Ramallah Belediyesi arasında imzalanan ‘iyi niyet protokolü’ ile kardeş belediye olmanın ilk adımlarının atılması sonrasında Ramallah Belediye Başkanı’nın değiştiğini belirten Tanık, Büyükelçinin yeni Belediye Başkanı ile diyalog kurulmasında yardımcı olacağını söylemesi üzerine, Ramallah ile ilişkilerin kendileri için önem arz ettiğini ifade etti.

Filistin Büyükelçisi Nabil Maarouf, eylül ayında Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek Uluslararası Yurttaşlık Sempozyumu’ndan söz eden Başkan Tanık’a, Ramallah Belediye Başkanı’nın haberdar ve davet edilmesi halinde her türlü desteği vereceğini söyledi. Tanık ise sempozyum vesilesiyle Filistin Ramallah’ı Ankara’da ağırlama olanağının mutluluk vereceğini ifade etti. Büyükelçi de Tanık’a Ramallah’a bir çalışma ziyaretinde bulunmasını önerdi.