Filistin Devlet Başkanı Abbas Türkiye’de

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin'e destek için çıktığı gezinin ikinci ayağı olan Türkiye'ye geldi.

Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Filistin’in eski Baş Müzakerecisi Saib Erekat’ın da bulunduğu heyeti Ankara Esenboğa havalimanında Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Filistin’in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf, bazı Arap ülkelerinin Ankara’daki büyükelçileri ve diğer yetkililer karşılandı. Askeri törenle karşılanan Abbas’a üst düzey protokol uygulandı. Ayrıca Abbas’ın heyetinde Hamaslı bakanların olmadığı gözlendi.

Abbas’ın Filistin’e destek turunda Hamas’ın seçimi kazanıp hükümet kurmasından sonra kesilen yardımların yeniden başlatılmasını görüşecek. Havaalanında yaptığı kısa açıklamada Mahmud Abbas, “Türk kardeşlerimize Filistin’de olup bitenleri anlatacağız” dedi. Abbas, Türkiye’de siyasi sorunlardan ve Filistin’deki zor ekonomik koşullardan bahsedeceğini belirten Abbas ayrıca bu konuda Türkiye’nin neler yapabileceğinin ele alınacağını da sözlerine ekledi.

Abbas, yarın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile bir araya gelecek. Abbas ayrıca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB), Türk iş adamlarıyla görüşecek ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile de bir görüşme gerçekleştirecek. Abbas, Türkiye’deki görüşmelerini Salı günü tamamladıktan sonra sırasıyla Norveç, Finlandiya ve Fransa’ya gidecek.