‘Filistin halkı açlık tehlikesiyle karşı karşıya’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, Filistin halkının açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Basın mensuplarının görüntü almasına izin verilen görüşme sonrasında Baykal, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Baykal, Filistin’deki açlık tehlikesini önlemeye yönelik tedbirlerin alınmasına ihtiyaç olduğunu belirterek, uluslararası kamuoyunun desteğinin gerekli olduğunu vurguladı. Filistin’de yaşanabilecek açlık sorunu ile diplomasinin birbirlerinden ayrıştırılarak ele alınacak durumda bulunmadığına işaret eden Baykal, kendilerinin Filistin halkının içinde bulunduğu sıkıntıları aşmasını istediklerini vurguladı.

Baykal, demokratik yollarla seçilmiş Filistin’deki iktidarın İsrail’i tanıması ve müzakerelere başlamasının gerektiğini kaydetti. Baykal, müzakere masasındaki taraflardan birisinin tanınmadan görüşmeleri yapma olanağının bulunmadığını belirtti. Filistin’deki iktidar partisi Hamas’ın muhalefet söylemeninin devam ettiğini ifade eden Baykal, “Bunu aşmamız lazım” dedi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın baştan beri İsrail’le müzakerelere başlanması anlayışı içerisinde olduğunu söyleyen Baykal, müzakerelerin başlaması için Abbas’ın önce halkını daha sonra da İsrail’i ikna etmesi gerektiğini vurguladı.

Baykal, Filistin halkının içinde bulunduğu acı tabloyu yetkili bir ağızdan dinlemenin acı verdiğini söyledi. Baykal, iktidar partisinin İsrail’i tanıması ve müzakere sürecini başlatmasının Filistin halkının ekonomik olarak kurtuluşu, daha sonra hak ettikleri devletin kuruluşunu sağlayacağını söyledi.

Mahmud Abbas’ın Türkiye’den somut bir talebinin bulunup bulunmadığı yönündeki bir soruya ise Baykal, “Uluslararası kamuoyundan yardım ve destek bekliyor” dedi. Baykal, Abbas’ın halkını açlık tehlikesinden korumak için büyük bir çırpınış içinde olduğunu, uluslarası kamuoyundan yardım beklediğini sözlerine ekledi.