Filistin halkını cezalandırmayın!

ABD'nin eski başkanı Jimmy Carter, ABD ve İsrail'i Hamas hükümetini iş başına getiren Filistin halkını cezalandırmamaları konusunda uyardı.

Carter, iki devletin Hamas hükümetini zor durumda bırakmak için Filistin halkını cezalandırması halinde, bu planın ters tepeceği uyarısını yaptı.

İsrail’in Filistinlilerin hakkı olan aylık 50 milyon dolar tutarındaki vergi ve gümrük gelirlerini bloke etme kararı aldığını hatırlatan Carter, zaten zulme uğrayan Filistin vatandaşlarının bu durunmda daha da mağdur olacağına dikkat çekti. Hamas’ın zaten iflas etmiş bir hükümeti devraldığını ifade eden Carter, Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın seçimlerden sonra kendisine, hükümetin 900 milyon dolar borç batağında olduğunu sölyediğini kaydetti. ABD’nin yeni hükümete finansman desteği yapmayacağını ilan ettiğini hatırlatan Jimmy Carter; hükümetin, devlet memurlarının maaşlarını bile ödeyebilecek durumda olmadığının altını çizdi. Carter, insani yardımların Birleşmiş Milletler’in mülteciler, sağlık ya da diğer insani yardım kuruluşları kanalıyla Filistinlilere doğrudan ulaştırılmasıyla ilgili herhangi bir karar alınmadığını da vurguladı.

Jimmy Carter, Hamas’ı yola getirmek için Filistinlileri cezalandırmanın muhtemel sonuçlarının Filistin halkını şiddete yönelmesi ve Hamas’ın yerel ve uluslararası itibarının artması olacağını öne sürdü. Carter, bu mağduriyetin Hamas’ı politikalarını yumuşatmaya ikna etmesinin ise mümkün olmadığını savundu.

Filistinlilere kendi paralarını vermenin herhangi bir siyasi prensibi ihlal etmeyeceğini ifade eden Carter, Filistin halkına insani yardımların Birleşmiş Milletler kanalıyla verilmesini önerdi.

Hamas’ın şiddetten vazgeçmemesi ve İsrail’i tanımaması durumunda bile Mahmud Abbas’ın İsrail’le müzakereleri sürdürebileceğini ifade eden Carter, kalıcı barışın sağlanması için Abbas’a gerginliğin düşürülmesi ve şiddetin önlenmesi çabalarında destek verilmesi gerektiğini vurguladı.