Filistin halkının cezalandırılmamasını istedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı Condolizze Rice'dan Filistin halkının demokratik tercihinden dolayı cezalandırılmamasını istedi.

Dışişleri Bakanı Gül’ün de hazır bulunduğu görüşme basına kapalı olarak gerçekleşti ve yaklaşık bir saat sürdü. Görüşmenin ardından ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

Edinilen bilgiye göre, Rice, detaylarını Gül ile görüştüğü konuları daha küresel bir çerçevede Erdoğan’la da konuştu. Erdoğan ile genel çerçevede mutabakat sağlayan Rice, ikili ilişkilerin geniş bir yelpazede ve stretejik ortaklık ekseninde devam edeceği mesajını verdi. Rice, İran konusunda somut bir talepte bulunmazken, Başbakan Erdoğan İran’ın barışçıl amaçlı nükleer enerji elde etme hakkının olduğunu ancak nükleer konusunda şeffaf davranması ve uluslararası camia ile işbirliği yapması gerektiğini belirtti.

Görüşmede, Kıbrıs konusu da gündeme geldi. Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki beklentilerini ileten Başbakan Erdoğan, Türk tarafının üzerine düşeni yaptığını, adım atması gerekenin Rum tarafı olduğunu vurguladı.

Filistin seçimlerinde Hamas’ın galip geldiğini hatırlatan Erdoğan, Filistin halkının demokratik tercihinden dolayı cezalandırılmamasını ve ABD yardımlarının kesilmemesini istedi. Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın kendisine Filistin’deki insani durumun çok da iyi olmadığın aktardığını söyleyen Erdoğan, Rice’dan “İnsani yardımlar devam edecek ama hükümet yardımına devam etmemiz sözkonusu değil” cevabını aldı.