‘Filistin hükümeti terörist bir otorite olacak’

İsrail Başbakan vekili Ehud Olmert, Hamas'ın parlamentoda kontrolü ele almasıyla Filistin hükümetinin "terörist bir otorite" olacağını söyledi.

Dün milletvekillerinin yemin töreniyle göreve resmen başlayan Filistin parlamentosu ve Hamas’ın zaferiyle ilgili şu ana kadarki en sert açıklamasını yapan Olmert, “Filistin parlamentosundaki Hamas çoğunluğu ve hükümeti kurma görevinin Hamas’a verilmesiyle, Filistin hükümetinin ‘fiilen’ terörist bir yönetim olacağı açıkça görülüyor” dedi. İsrail’in Hamas’ın yer aldığı bir hükümetle görüşmeyeceğini ifade eden Olmert, “İsrail, Filistin yönetimine fon aktarımını derhal durduruyor” dedi.

Öte yandan, İsrail kabinesinin bugün yapacağı toplantıda Filitin’e karşı uygulanacak yaptırımları ele alacağı bildirildi. Toplantıda özellikle vergi ve gümrük gelirlerinin dondurulması konusunun karara bağlanacağı belirtildi. Filistinli işçilerin Batı Şeria veya Gazze’den İsrail’e geçişine de izin verilmeyeceği kaydediliyor. İsrail başbakanlığından bir kaynak ise, tıbbi malzeme ve temel ihtiyaç maddelerinin geçişinde sorun yaşanmayacağını ifade etti.