‘Filistin seçim sonuçlarına saygı duymamız gerekir’

İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Irak`a yaptığı ziyaretin ardından Londra`da gazetecilerle bir araya geldiği basın toplantısında Orta Doğu`ya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Londra`da Dışişleri Bakanlığı`nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Straw, Irak`in yeniden yapılandırılması yönünde sorumlulukları olduğunu belirtti.

Irak`ta birçok yetkili bakanla görüştüğünü söyleyen Straw, Irak`ın güvenlik birimleriyle iş birliği içerisinde olduklarını açıkladı. Irak`ta üç gazetecinin de öldürüldüğünü ifade eden Straw, dün Samarra kentindeki Şiilerce kutsal sayılan mabetlere yapılan saldırıları kınadığını hatırlatarak, gazetecilerin öldürülmesi olayını da kınadığını söyledi. Straw ayrıca, basın özgürlüğü olmadan demokrasinin işleyemeyeceğini de belirtti.

Hamas ile ilgili açıklamalarda da bulunan Dışişleri Bakanı Straw, “Elbette Hamas`ın seçimlerden zaferle ayrılmalarını saygıyla karşılamamız gerekiyor. Bu seçimi yok saymak Batı dünyası için felaket olur.” dedi. Seçimlerin kendilerini de ilgilendirdiğini anlatan Straw, “Bizim bu seçimlerle ilgili sorumluluğumuz olduğu gibi Hamas`ın da bir sorumluluğu vardı. Hamas artık şiddet olaylarını bir kenara bırakıp barışçıl bir zemine kaymalıdır.” diye konuştu.