Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Abbas: “istifa ederim”

Abbas, ''6 ay içerisinde İsrail ile bir barış anlaşmasına varılamaması halinde, görevinden istifa edeceğini'' söyledi.

Abbas, bu açıklamayı, Dünya Ekonomik Forumu toplantıları nedeniyle bulunduğu, Mısır’ın sahil beldesi Şarm El Şeyh’te, İsrail parlamentosunun sol kanat partisi Meretz’in eski Başkanı Yossi Beilin’le görüşmesi sırasında yaptı.

İsrail basınında yer alan Abbas-Beilin buluşmasına ilişkin haberlere göre, Abbas, Beilin’e önümüzdeki 6 ayın barış süreci için oldukça kritik bir öneme sahip olduğunu belirtti, bir anlaşmaya varılamaması halinde, kendisi için görevine devam etmesi gibi bir hususun olamayacağını vurguladı.

Abbas ayrıca, İsrail ve Filistinlilerin bir barış anlaşmasına varmakta isteksiz davrandıkları mevcut ortamda, bölgesel aşırı uçların zafer kazandıklarının da altını çizdi.

Abbas’ın, daha önce de İsrail’in 60’ncı yıl dönümünü kutlama etkinlikleri çerçevesinde Kudüs’e gelen ve Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in himayesinde düzenlenen “Yarına Bakış” konulu uluslararası konferansa katılan ABD Başkanı George Bush’un Knesset’te (İsrail parlamentosu) yaptığı konuşmasının, Filistin halkında öfkeye neden olduğunu Bush’a ilettiği kaydedildi.

Filistinli Başgörüşmeci Saib Erekat, ABD Başkanı ile görüşmesinde, Abbas’ın Bush’a Knesset’teki açıklamalarıyla ilgili kaygılarını ilettiğini belirtti.

Abbas ve Bush, dün Şarm El Şeyh’te görüşmüşlerdi. Erekat, Bush’a “hayal kırıklığına uğradıklarını ve bir fırsatın kaçırıldığını söylediklerini” ifade ederken, Abbas’ın ABD Başkanı’na “Tüm bölgede barışın gerçekleştirilebilmesi için Filistin halkının özgürlük ve bağımsızlığına sahip olması gerektiğini söyleyebilirdiniz” dediğini aktardı.

Bush, Knesset’te ağırlıkla İsrail’i öven, İsrail-ABD dostluğuna ve ittifakına ilişkin sözler sarfetmiş, İsrail-Filistin barışına ilişkin somut bir şey söylemeden, her iki taraf liderlerini, gereken zor adımları atmaları konusunda uyarmakla yetinmişti.

Bush, Abbas’la görüşmesi sonrası, Şarm El Şeyh’te Dünya Ekonomik Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada daha belirgin ifadeler kullanmış ve İsrail ile Filistin arasında yıl sonuna kadar barış anlaşmasına varılabileceğine inandığını belirtmişti.

Bush, ancak bunun iki tarafında tavizleriyle hayata geçirilebileceğini ve bunun için İsrail tarafının “büyük özveride” bulunması gerektiğini ifade etmiş, “Sorumlulukları yerine getirerek ve cesaret göstererek bu yıl bu barış anlaşmasına varılacağına kesinlikle inanıyorum” demişti.