Filistin’de ateşkes yazboz tahtası

Filistinli guruplar arasında devam eden silahlı çatışmalar ve yapılan ateşkesler tam bir bilmeceye dönüşmüş durumda.

Sık sık anlaştıklarını ilan eden ama ateşkesin üzerinden daha 24 saat bile geçmeden bir daha birbirlerini köşeye sıkıştıran Filistinli guruplar, asıl meselelerini unutup kendi aralarındaki güç mücadelesine devam ediyor.

Dün Gazze’de bir araya gelen Devlet Başkanı Mahmud Abbas’la Başbakan İsmail Heniyye silahlı grupların sokaklardan çekilmesi üzerinde bir kez daha anlaşmaya vardı. Fakat, anlaşmadan sonra çıkan çatışmada en az 3 kişi yaralandı.

Geçtiğimiz günlerde kuruluşunun 50. yılını kutlayan El Fetih örgütü dünya çapında daha fazla tanınır ve bilinir olmanın da verdiği avantajı kullanarak Hamas hükümetini istifaya zorluyor. El Fetih, Hamas döneminde dış yardımların askıya alındığını ve ülkedeki ekonomik krizin derinleştiğini vurguluyor.

Hamas ise yollardan seçildiğini ve kendilerine oy veren halka hizmet götürmek istediklerini iddia ederek görevi teslim etmeyeceğini böyle bir şeyin hakkaniyete uygun olmadığını dile getiriyor.

İslam ülkeleri ve Arap dünyası da Filistin’deki kardeş kavgasından duydukları rahatsızlığı dile getiriyor. Ortadoğu’nun güçlü aktörlerinden olan Türkiye iç çatışmanın sona erdirilmesi için uğraş veriyor. İlk etapta bölgeye İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu geldi. İhsanoğlu liderlerle teker teker görüşüp liderlerden ‘düşman sevindirir mahiyetteki’ çatışmalara son vereceklerine dair söz almıştı. Ne var ki, İhsanoğlu daha Gazze’den ayrılmadan çatışmalar yeniden başladı.

Kurban bayramı münasebetiyle Kimse Yok Mu derneğinin düzenlediği programa Türkiye-Filistin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Hüseyin Tanrıverdi başkanlığında AKP’li 5 milletvekili Gazze’ye geldi. Vekiller burada yetkililer ile görüştü ve ‘kardeş kanı yerine kurban kanı akmalı’ mesajını fısıldadı. Fakat bu tavsiyeler de gerekli yankıyı bulmadı.

GAZZE ŞERİDİ İÇ ÇATIŞMALARI KALDIRABİLECEK DURUMDA DEĞİL

Osmanlı döneminde ‘Gazze Sancağı’ olarak anılan Gazze Şeridi, 42 km boyu ve 8 km eni ile İsrail ve Mısır arasına sıkışmış bir kıyı bölgesi. Halkı son derece kültürlü ve cana yakın, eğitim seviyesi Filistin’in diğer şehirlerine nazaran daha yüksek olan bölge, 38 yıllık işgalden sonra İsrail’in tek yanlı çekilmesi ile bağımsızlığına kavuşan ilk Filistin toprağı oldu.

İsrail’in çekilmesiyle Batı Şeria ile irtibatı kesilen Gazze Şeridi, mahrumiyet bölgesine dönüştü. İşgalin yerini alan İsrail operasyonları ve ablukalar altyapıyı çökertti, eğitim ve sağlık hizmetlerini zaman zaman durma noktasına getirdi.

Temel haklarını elde etmede güçlük çeken Gazzeliler, iç çatışmaların yükünü kaldırabilecek durumda değil. Gazze’de akan kardeş kanının durdurulması için İslam dünyası ve Türkiye’nin daha etkili girişimlerine ihtiyaç duyuluyor.