Filistin’de referandum tartışması

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın Hamas hükümeti tarafından İsrail'i dolaylı olarak tanıma anlamına geldiği için reddedilen planı referanduma götürme kararnamesini imzaladığı bildirildi.

Bu arada Başbakan İsmail Heniyye, Abbas’ın referandumdan vazgeçmesi için son dakika girişiminde bulundu. Heniyye Abbas’a gönderdiği mektupta, Filistin liderinden referanduma değil diyaloğa yönelmesini istedi. “Adil olmayan kuşatmaya karşı birleşme çağrısı” yapan Heniyye, referandumun da yasal bir dayanağı olmadığını ifade etti.

Filistinli başmüzakereci Saeb Erekat ise Heniyye’nin önerisini “mantıksız” olarak değerlendirdi. Erekat, “ortada bir anlaşmazlık olduğunda karar mekanizmaları halkın fikrini sorar. Umarız sayın Heniyye referanduma gerek kalmada hapisteki Filistinli liderlerin inisiyatifini kabul eder” diye konuştu.

Mahmut Abbas’ın referanduma götürme kararı aldığı plan, “Filistin’de bir ulusal birlik hükümeti kurulmasını, İsrail’e yönetlik saldırıların sona erdirilmesini ve İsrail devletinin yanında bir Filistin devleti kurulmasını” içeriyor. Abbas’ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna dün yaptığı açıklamada Devlet Başkanı’nın referandumun 31 Temmuz’da yapılmasını öngören bir kararnameyi cumartesi günü imzalayacağını duyurmuştu.

İsmail Heniyye İsrail’de yayımlanan Yediot Ahronot gazetesine verdiği demeçte “Referanduma gerek yok. Bir uzlaşmaya varacağımızdan şüphe etmiyorum” diye konuşmuştu. Ulusal diyaloğun işlemesi için gereken herşeyi yaptıklarını ifade eden Başbakan Heniyye, “Zaman kılıcı boğazımıza dayanmamalı” demişti.