‘Filistin’e daha çok yardım edilmeli’

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, teşkilat olarak Filistinlilere daha fazla yardım etmeleri gerektiğini söyledi.

Annan’ın yardımcılarından Angela Kane tarafından okunan mesajda, BM Genel Sekreteri, “Yeni İsrail hükümetini, Yol Haritası çerçevesinde verilen sözleri tutmaya” çağırdı.
Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Ebu’l-Geyt de Filistin’e yaptıkları bağışları durduran ülke ve kuruluşlara seslenerek bu kararlarını gözden geçirmeleri çağrısında bulundu. Ebu’l-Geyt’in danışmanı tarafından seminerin açılışında okunan açıklamada, Mısırlı Bakan, “Yan yana iki ayrı devlet kurulmasına başlangıç olarak Filistinli ve İsrailli yetkililerin barış müzakerelerine devam etmeleri” gerektiğini belirtti. Ebu’l-Geyt, “Filistin’e yapılan yardımların durdurulmasının halkın durumunu daha da kötüleştirebileceği” uyarısında bulundu.

Filistin Halkının Vazgeçilmez Haklarının Kullanılması Komitesi Başkanı Senegalli Büyükelçi Paul Badji de seminerde yaptığı konuşmada, “İsrail’in kalıcı sınırları belirlemek üzere tek taraflı hareket etme planından duydukları” endişeyi dile getirdi. Seminer sonrası Cihan’a konuşan Badji, “Uluslararası toplumun dikkatini, Filistinli insanların çektiği acıya ve ekonomilerinin düştüğü duruma çekmek istiyoruz. Bu kaotik durumun sona erdirilmesi için birşeyler yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Seminerde konuşan BM’nin Filistinli daimi gözlemcisi Riyad Mansur da, Gazze Şeridi ve Batı Şeria’daki durumun giderek kötüleştiğini ve Gazze’nin günlük bombardıman altında olduğunu kaydetti. Mansur, bölgede barışın sağlanması ve İsrail’in saldırganlığının durdurulması için BM Güvenlik Konseyi’nin bir tutum oluşturmasında başarılı olunamadığını da ifade etti.

Filistinli ve İsrailli temsilcilerin dünyanın pek çok yerinden akademisyen, politikacı ve gazetecilerin katıldığı toplantıda Filistinlilerin içinde bulunduğu durum ve çıkış yolları aranıyor.