Filistinli çocuklar kurtulusu cezaevinde buluyor

Zorlu hayat mücadelesinde umutsuzluga sürüklenen Filistinli çocuklar, Israil'in cezaevlerini adeta kurtulus yolu olarak görüyor.

Israil ordusu, Bati Seria’nin kuzeyindeki Nablus kasabasi yakinlarinda kurulu Havara barikatinda hemen her gün silahli ya da bombali çocuklari tutukluyor.

Balata mülteci kampindan 14 yasindaki Muhammet bu çocuklardan… 15 kasimda Havara’da tutuklanip ayni gün serbest birakilmis. “Bu hayattan biktigim için cezaevine girmek istiyordum” diyen Muhammet, tutuklanabilmek için seker ve ögütülmüs kahve doldurarak “silah” haline getirdigi demir boruyla askerlere saldirdigini anlatti: ”Cezaevine girmek istiyordum, çünkü bu yasadigim hayattan gina gelmisti. Orada okuyabilecektim, dahasi elimize biraz da para geçecekti…” Mahkumlardan sorumlu Filistin bakanligi, gerçekten de Israil cezaevlerine düsen Filistinlilerin ailelerine ayda yaklasik 450 YTL ödüyor.

KENDI ICATLARI

Israil ordusundan bir yetkili, AFP muhabirine, Havara kontrol noktasinda yilbasindan bu yana 50 kadar Filistinlinin, kendi ”icatlari” silahlarla askerlere saldirmaya kalkismaktan tutuklandigini, bunlarin çogunun gençler oldugunu belirtti.
Ayni yetkili, “Bu çocuklarin çogu, yoksul ailelerden gelen, anne babalari ya da okullariyla sorunlu çocuklar. Terör örgütleri bunlari parayla kandiriyor, çocuklari kahraman ya da sehit olacaklarina inandiriyor” diye konustu.

El Aksa Sehit Tugaylari örgütünün Nablus sorumlusu Alaa Sanakra ise, silahli gruplarin saldirilarda çocuklari kullandigi iddiasini yalanladi. Sanakra, “Gençlerin çogu, mülteci kamplarinda yoksulluk içinde yasiyor, onlar için hiçbir seyin önemi yok, ama dinimizin de yasakladigi gibi, onlari saldirilarda kullanmiyoruz” dedi. Filistinli bir güvenlik yetkilisi ise, bazi yoksul ailelerin çocuklarini, ellerine verdikleri “el yapimi silahlarla” tutuklansinlar diye Havara noktasina yolladigini söyledi.

Kimligini açiklamayan Filistinli yetkili, “Çocuk, barikata yaklastiginda bagira çagira elinde silah veya bomba oldugunu söyleyip saldiriya geçmis gibi yapiyor. Biliyor ki, aninda tutuklanarak cezaevini boylayacak, ailesi de tutuklu yakinlarina verilen ödenekten yararlanacak. Ama gençler, böyle yaparak hayatlarini tehlikeye attiklarinin farkinda bile degil. Zira askerlerden birinin ates açmasi sonucu hayatlarini kaybedebilirler” diye konustu.
Baska bir Filistinli yetkili de, gençlerin mezuniyet sinavlari yaklasinca Havara’da kendilerini özellikle tutuklattigini anlatti: ”Sinavlar içerdeki çocuklar için kolaylastirildigindan sinava cezaevinde girmek istiyorlar…”
El Aksa Sehitleri Tugayi’nin önde gelen isimlerinden Nasir Ebu Aziz, gençleri bundan vazgeçirmek için Filistin lideri Mahmut Abbas’tan cezaevinde en az bir yil yatan gençlere mezuniyet sinavina girme imkani taninmasini istediklerini belirtti.