Filistinliler artık canlı kalkan oluyor

Filistinliler, İsrail'in saldırı düzenleyeceği yere girip canlı kalkan oluyor, son örnek Gazze

İsrail uçaklarının Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Lahiya’da Hamaslı bir yetkiliye ait eve saldırı düzenlemeye hazırlandığı haberleri üzerine çok sayıda Filistinli, hedef olduğu belirtilen evin çevresinde toplandı. Evin etrafına toplanan ve çatısına çıkan kalabalığın Hamas bayrakları salladığı ve sloganlar attığı bildiriliyor.

Hamas üyelerinden Wail Recep’in, İsrail’den saldırı düzenleyeceklerine dair bir telefon alması üzerine evine gelen yüzlerce kişi canlı kalkan oluyor. Gösterilere Hamas üyelerinin yanı sıra El Fetih üyelerinin de katıldığı belirtiliyor.

Gazze’deki militanların ya da militan olduğunu söylediği kişilerin evini sık sık bombalayan İsrail ise canlı kalkan eyleminin düzenlediği eve saldırı düzenleyeceği iddialarına ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak İsrail’in, sivil kayıpları önlemek için bazen saldırı düzenleyeceği yerlere telefon edip saldırıyı haber veriyor.

Dün de Filistin Direniş Komitesi’nden bir komutan bu şekilde bir telefon almış; ancak evini terk etmemişti. Kendisine destek olmak için evine gelenler de dün evi doldururken, sivil kayıplardan çekinen İsrail saldırıyı düzenlemekten vazgeçmişti.

İsrail’in son zamanlarda düzenlediği saldırılarda sivillerin hedef olması uluslararası tepki çekmiş ve BM, 20 sivilin öldüğü Beyt hanun saldırısı için İsrail’e bir kınama yayınlamıştı.

Öte yandan Filistin Başbakanı İsmail Heniyye de dünkü saldırıyı engelleyen yüzlerce kişiyi bugün ziyaret ederek teşekkür etti. İsmail Heniyye, olay yerinde yaptığı konuşmada Filistinlilere “Bu evi koruyan halkımızı gururla selamlıyorum” dedi. “Bu, evlerimizi ve insanlarımızı korumaya giden uzun yolda bir ilk adımdır” diye konuşan Heniyye, “Bölge ülkeleri ve uluslararası kuruluşlardan gelen kınamaların bize bir faydası olacağına ümidimiz kalmadı, çünkü İsrail işgali bu kınamaları elinin tersiyle itiyor” ifadelerini kullanmıştı.