Filistin’de yaşananlar iyi olmadı!

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, "Filistin'de yaşananlar barış sürecini tehlikeye soktu" dedi.

Gül, Filistin’de yaşanan olayların barış sürecini tehlikeye soktuğunu kaydetti.
Gül, Türkiye’nin Filistin hükümetine verdiği 1 milyon dolarlık hibe anlaşması törenine katıldı. Gül, burada yaptığı konuşmada, 2003 yılında hükümet olarak Filistin’e yeni açılım politikası çerçevesinde aldığı bir çok kararın bulunduğunu belirterek, bu kararların Filistin’in sosyal ve ekonomik meselerine hitap etmek, Türkiye’nin kardeşlik borcunu ve sorumluluğunu ödemek olduğunu kaydetti. Gül, bu çerçeve içerisinde Vehbi Dinçerler’i koordinatör olarak atadığını ifade etti. Bugün imzalanan anlaşmanın Filistin’deki olayların tırmanmasına rastladığına işaret eden Gül, “Bakanlık açıklamalarımızı biliyorsunuz. Ne yazık ki kaygı verici bir tırmanıştır bu. Bu tırmanışın etkileri sadece Filistin ve İsrail arasında değil bölgenin diğer coğrafyalarında da hissedilmektedir. O bakımdan, uluslararası camia başta olmak üzere, herkesin elinden gelen gayreti gösterip bugünkü durumunun tekrar sukunete kavuşması için ne gerekirse yapılması lazım. Çünkü, iki devletli çözüm yolu zora girmektedir.” dedi.

Bölgede yaşanan bu durumun bir an önce sona ermesini isteyen Gül, “Bu olayların devam etmesi yeni nesillerin düşmanlılk ve intikam fikirlerini beslemektedir. O açıdan bugünkü tırmanışın hiç kimseye faydası yoktur.” şeklinde konuştu. Gül, bölgede yaşanan olayların barış sürecini tehlikeye soktuğuna dikkat çekerek, barış sürecinin tekrar çalışmaya başlaması ve iki devletli çözüm yolunun tekrar herkes tarafından kabul edilip, fizibil ve yaşanabilir olması, bugünkü gerilimin bir an önce bitmesi gerektiğini kaydetti. Gül, bu doğrultuda kendisinin, Başbakan Erdoğan ve arkadaşlarının gayretlerinin devam edeceğini söyledi.

Gül, hibe yardımları ile diğer yardımlarının ayrımak gerektiğini kaydeden Gül, hibe yardımlarının Filistin’in devletini kurduduğunda kendi kurumlarının geliştirmeye yönelik yardımlar olduğunu kaydetti. Gül, yapılan yardımların eğitimde, sağlıkta, bankacılıkta, tarımda ve maliye gibi alanlarda elamanlarını eğitimine yönelik yardımlar olduğuu söyledi.

Gül, Türkiye’nin Filistin’e insanı yardımlarının devam ettiğini, son olarak 10 bin tonluk acil un yardımı için gerekli kararnamelerinin çıktığını ve sevkiyatla ilgili problemlerin olduğunu kaydetti. Filistin ve Türk ticaret odalarının birleşerek Ankara Formu oluşturduğuna dikkat çeken Gül, bugünkü tırmanışların duracağını ve Gazze’deki sanayi projelerinin faaliyete geçireleceğini belirtti. Gül, bu projeden vazgeçmediğini herkese duyurmak istediğini kaydetti.

GÜVENLİK OLMADAN GELİŞME OLMAZ

Bölgedeki bugünkü tırmanışın durdurulması gerektiğini işaret eden Gül, “Bölgede güvenlik söz konusu olmadan ekonomik ve sosyal gelişme söz konusu olmaz. Ekonomik ve sosyal gelişme olmadan güvenlik sağlanamaz. Filistinlerin ekonomik ve sosyal gelişmesi onların sorunlarının çözülmesi, aynı zamanda İsrail için güvenlik meselesidir. Dolasıyla bu konuya herkesin dikkatli bakması gerekir, uzun vadeli bakması gerekir. Herkesin üzerine düşeni yapması gerekir” şeklinde konuştu.

Filistin Büyükelçisi Nebil Maruf, Türkiye’den sağlanan 1 milyon dolarlık hibe yardımın gerçekleşmesinin Filistinli bakanların İsrail’in elinde olmasından dolayı şu anda gerçekleşmesinin zor olacağını söyledi. Maruf, anlaşmanın imzalandığı bugün de İsrail’in aralarında çocukların da bulunduğu insanlara yönelik saldırılarının devam ettiğini kaydetti. Hükümetin Filistin politikasını öven Maruf, bu yardımın önemli bir siyasi tutum olduğunu vurguladı.

Türkiye Filistin Koordinatörü Vehbi Dinçerler ise 2003 yılında kendisinin bu göreve atandığını hatırlarak, Filistin’deki küçük ve orta ölçekli projelerin desteklenmesi amacıyla geçen yıl başlayan her yıl 1 milyon doların verildiği 3 yıl projeyi başlattıklarını kaydettti.

Hibe anlaşmasının Türkiye adına Türkiye Filistin Koordinatörü Vehbi Dinçerler, Filistin adına Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf imza koydu.