Filistin’in 2 aylık erzakı kaldı

Kızılay, 2 aylık yiyeceği kalan Filistin halkı için kolları sıvıyor

Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali, bir dizi inceleme ve açılış için geldiği Kars’ta Kızılay’ın faaliyetleri hakkında bilgi verdi. 2 aylık yiyeceği kalan Filistin için kolları sıvadıklarını vurgulayan Küçükali, “Türk insanının merhamet elini 50’den fazla ülkeye taşıdık” dedi. Filistin’e ilk etapta 10 bin ton un götürülecek.

Kars’a dün gelen ve Sarıkamış ilçesi ile il merkezinde incelemelerde bulunan Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali, son olarak Kars Kızılay düğün Salonu’nun açılışını yaptı. Kızılay Kars Şubesi binası bünyesinde bulunan salonun açılışına Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden, İl Emniyet Müdürü İbrahim Demirci, Kızılay Şube Başkanı İsmail Medet Alibeyoğlu, bir kısım daire amirleri katıldı. Açılış öncesinde Kızılay Kars Şube Başkanı İsmail Medet Alibeyoğlu tarafından Tekin Küçükali’ye, Kars Kalesi’nin işlendiği bir tablo hediye edildi. Vali Erden, Kızılay Genel Başkanı Küçükali ve Şube Başkan Alibeyoğlu tarafından kurdelası kesilerek hizmete açılan Kızılay Düğün Salonu’nda gerçekleşen programın ardından Kafkas Halk Oyunları Ekibi bir gösteri sundu. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Küçükali, Kızılay olarak dünyada federasyona bağlı 183 ülkeden biri olduklarını, bunlardan müslüman ülkelerde Kızılay, hristiyan ülkelerde de Kızılhaç olduğunu ifade etti. Şu anda dünyadaki yardım kuruluşları arasında ilk beşin içinde olduklarını söyleyen Küçükali, bu durumun kendileri için yeterli olmadığını çünkü millet olarak birinciliklere susamış olunduğuna işaret etti. Birkaç yıl sonra biz dünyada birinci olma hedeflerinin olduğunu belirten Küçükali, Atatürk’ün ‘Bu millet utanmak için yaratılmamıştır’ sözünü hatırlatarak şöyle konuştu: “Öyleyse biz de idareciler olarak, en güzelini milletimize hediye etmeliyiz. Gayretimiz bu noktadadır. İnşallah bu gayretimize ulaşırız. Yaptığımız uluslararası operasyonlarda da gördük ki, severek, isteyerek güzel işler yapıyoruz.”

FİLİSTİN İÇİN KOLLAR SIVANDI

Şu anda dünyada 50 ülkeye hizmet götürdüklerini anlatan Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali Türk insanının merhamet elini 50’den fazla ülkeye taşıdıklarını vurguladı. En son Afganistan, Sudan, Pakistan gibi ülkelere ulaştıklarını açıklayan Küçükali, “Şimdi de bir aya kadar varmaz, Filistin’e gideceğiz. Çünkü Filistin’de bildiğimiz kadarıyla iki aylık yiyecek kalmış. Onun için de Başbakanımızla konuştuk. Devlet Malzeme Ofisi (DMO) faaliyete geçti. 10 bin ton un üretiliyor. Bunun bin 500 tonunu karadan, 8 bin 500 tonunu da deniz yoluyla götüreceğiz. Hazırlıklarımız tamam. Bir grubumuz İsrail’de, bir grubumuz da Filistin’de teknik çalışmalarını yapıyorlar. İnşallah bir aya kadar Filistin’e yardımı ulaştırmış olacağız” diye konuştu.

Balkan ve Kafkas ülkelerinin tamamında faaliyet gösterdiklerini kaydeden Küçükali, sözlerini şöyle tamamladı: “Dolayısıyla kendi coğrafyamızda çok ciddi hizmetlerin içerisindeyiz. Ülkemizde de zaman zaman istenmeyen afetler oluyor. Bu afetlere karşı da anında müdahale etme kabiliyeti, kapasitesine Kızılay ulaştı. Şu an Türkiye’de olası bir afette 205 bin insanımız barındırabileceğimiz yüksek bir kapasitemizin var olduğunu söylemek isterim.”

Tekin Küçükali, salondan ayrılmadan önce de beğenerek seyrettiği Kafkas Halk oyunları Ekibi ile hatıra fotoğrafı çektirdi.