Film festivalinde 25. yıl coşkusu

Sinema tutkunlarının merakla bekledikleri günler yaklaşıyor.

Zengin programı, konukları ve etkinlikleriyle her yıl dolu dolu geçen festivalde bu yıl, 25. yaş kutlamalarının etkisi görülüyor. 20 bölümde 219 filme yer veren festival, 31 Mart akşamı Fransız sinemasının unutulmaz jönü Alain Delon ve yetenekli aktrisi Isabelle Huppert’ın da katılacağı açılış töreniyle başlayacak. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek gecede Delon’a “Yaşam Boyu Başarı”, Huppert’a da “Sinema Onur Ödülü” sunulacak. Gecede gösterilecek film “En İyi Yabancı Film” Oscar adayı “Ateşkes” (Merry Christmas). 14 Nisan’da yine Lütfi Kırdar’da düzenlenecek kapanış gecesinde ise Fransız sinemasının büyük oyuncularından Gerard Depardieu “Sinema Onur Ödülü” alacak. Gecenin filmi, “En İyi Kadın Oyuncu” Oscar adaylarından “Bayan Henderson Sunar.”

Festival programına gelirsek; konuklarda olduğu gibi programda da Fransız sinemasının ağırlığı hissedilecek. “Fransız Baharı” başlığı altında, aralarında Bertrand Tavernier’nin de bulunduğu 12 Fransız yönetmenin filmleri gösterilirken “Bir Fransız Divası-Isabelle Huppert” bölümünde de Jean-Luc Godard, Claude Chabrol, Michael Haneke gibi ustaların yapıtlarını görmek mümkün. Festivalin 25 yıllık tarihinde ulusal ve uluslararası yarışmayı kazanan filmler de gösterilecek.

Altın Lale için 11 film yarışacak

Bu yıl Altın Lale için yarışan filmlerse şöyle: ‘Perde Arkası’ (Emmanuelle Bercot), ‘Allegro’ (Christoffer Boe), ‘Yüreğimdeki Canavar’ (Cristian Comencini), ‘Ayrı Hayatlar’ (Julian Fellows), ‘Dev Budalalar’ (Christian Frei), ‘Cuma ya da Başka Bir Gün’ (Yvan Le Moine), ‘Bekleyiş’ (Raşid Meşerevi), ‘Uzaktaki Kadının Siması’ (Ali Musaffa), ‘Cennetten Bir Parça’ (Petr Nikolaev), ‘Tristam Shandy: Uyduruk Bir Öykü’ (Michael Winterbottom) ve ‘Küçük Kırmızı Çiçekler’ (Zhang Yuan). Fransız yönetmen Jean-Paul Rappeneau’nun başkanlığındaki Altın Lale jürisinde La Rochelle Festivali yöneticisi Prune Engler, yönetmen Reha Erdem, Sight & Sound dergisi baş editörü Nick James, İsrailli oyuncu Makram Khoury, İtalyan yazar Lidia Ravera ve oyuncu Işık Yenersu var.

Ulusal yarışmada ise ilk kez seyirci karşısına çıkacak “Dondurmam Gaymak” (Yüksel Aksu) ve “Beş Vakit”in (Reha Erdem) yanı sıra “Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?” (Ezel Akay), “Beyza’nın Kadınları” (Mustafa Altıoklar), “İki Genç Kız” (Kutluğ Ataman), “Sen Ne Dilersen” (Cem Başeskioğlu), “Babam ve Oğlum” (Çağan Irmak), “Sinema Bir Mucizedir” (Memduh Ün) filmleri yer alıyor. Ulusal Yarışma jürisi, Zuhal Olcay’ın başkanlığında yönetmen Reis Çelik, Venice Film Days Festivali’nin yöneticisi Giorgio Gosetti, yapımcı Leyla Özalp ve sinema eleştirmeni Daniela Sannwald’dan oluşuyor.

“Sinemada İnsan Hakları”, “Dünya Festivallerinden”, “Sinemanın Çılgın Yaratıcıları”, “Mayınlı Bölge”, “Canlandırma Sineması”, “NTV Belgesel Kuşağı”, “Akbank Galaları”, “Geleceğin Ustaları”, “Özel Gösterimler” ve “Ustalara Saygı” bölümlerine bu yıl, kadın sorunlarını işleyen “Kadınlara Hürriyet” ve çocuk filmlerinden oluşan “Film Sende” bölümleri eklendi. Roberto Rossellini, doğumunun 100. yılında 4 filmle anılırken, Ustalara Saygı kuşağı ise bu yıl Victor Erice, Erden Kıral, Nicolas Roeg ve Vittorio de Seta’ya ayrıldı.

Bu yılın dikkat çekici filmlerinden biri, “Özel Gösterimler” bölümünde yer alan bir Alman klasiği “Doktor Caligari’nin Odası”. Alman dışavurumculuğunun temsilcisi olan film, In the Nursery’nin müzikleri eşliğinde gösterilecek. Sinefillerin merakla beklediği bir film de, Abbas Kiyarüstemi, Ken Loach ve Ermanno Olmi’nin yönettiği “Biletler”. Festivale üç yıl önce “Rus Hazine Sandığı” ile katılan Alexandr Sokurov’un son filmi “Güneş” de “Dünya Festivallerinden” bölümünde. Jasmila Zbanic’in, Altın Ayı ödüllü ilk filmi “Grbavica” da “Geleceğin Ustaları” bölümünde seyredilebilir. 22. İstanbul Film Festivali’nde “Gazze Şeridi” belgeseli ile Filistin dramını ustalıkla ve samimi biçimde yansıtan James Longley’nin, Sundance’ten üç ödülle dönen son çalışması “Irak Paramparça” da “Sinemada İnsan Hakları” bölümünde. Türkiye gündeminde daha çok “Ararat”la yer eden Atom Egoyan ise son filmi “Gerçeğin Ötesinde” ile festivale katılıyor.

Gündüz seansları 2,5 YTL

Emek, Atlas, Sinepop, Beyoğlu, Fransız Kültür Merkezi ve İstanbul Modern sinema salonlarındaki filmler, hafta içi gündüz seanslarında 2,5 liraya izlenebilecek. Bunun dışında tam bilet 12, öğrenci ve 65 yaş üstü 7,5 lira olarak belirlendi. Gala filmlerinin 15 lira olduğu festivalin açılış ve kapanış gecesini izlemek isteyenler için satılacak sınırlı sayıdaki biletin fiyatı ise 40 lira. Festival kataloğu, 11 Mart’tan itibaren 1 liradan satılacak.