Film gibi soygun

İstanbul Ümraniye’de maskeli ve otomatik tüfekli 5 kişi, caddeyi trafiğe kapatarak kuyumcudan 10 kilo altını alıp kayıplara karıştı.

Görgü tanıkları yaşadıkları soygunu şöyle anlattı: Saat 11.00’de Hyundai marka bir otomobil, Emek Kuyumcusu’nun önüne park etti. Başlarındaki bereleri indirdikten sonra otomobilin bagajındaki uzun namlulu silahları alan zanlılardan ikisi yolu trafiğe, kaldırımı da her iki yönde yayalara kapattı. Silahlı üç kişi de kuyumcuya girdi. Silahla kuyumcu Hüseyin Dağdelen ve 3’ü müşteri 6 kişiyi etkisiz hale getiren soyguncular yanlarında getirdikleri torbalara vitrinde ve kasada bulunan yaklaşık 10 kilo altını koyarak geldikleri otomobille kaçtı.

Dehşetle izlediler
Soygunu dehşetle izleyen vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşadı. Tanıklardan Sebahattin Bayır, soyguncuların kaldırımda yürürken kendilerine silah doğrultup bağırdığını belirterek, şunları söyledi: “Yolda yürüyordum. Bir anda bir araç durdu ve içinden maskeli 5 kişi indi. Bagajdan uzun namlulu silahlarını alarak kuyumcuya doğru yürüdüler. İki tanesi de halka ’İçeri girin’ diye bağırdı. Bir iki dakikada kuyumcudan bir torba ile çıktılar ve araçla hızla uzaklaştılar.”

Başka bir görgü tanığı ise soygun olayını filmlerdeki sahnelere benzeterek “Olanları korkuyla izledim. Ateş etmelerinden korktum. Ölen ya da yaralanın olmamasına sevindim” dedi. Bu arada aynı kuyumcunun geçen yıl da soyulduğu ortaya çıktı.

ANNE SİNİR KRİZİ GEÇİRDİ
Soygunun duyulmasının ardından kuyumcu Hüseyin Dağdelen’in yakınları dükkana akın etti. Oğluna bir şey olmasından endişe eden anne Hüsniye Dağdelen, dükkanın arka tarafında polislerce ifadesi alınan oğlunu göremeyince sinir krizi geçirdi. Yaşlı kadın ancak oğlunun gelip kendisine sarılmasıyla söylenenlere inandı.