Film kortejinde boğa ve keçiler de yürüdü

Çekimleri Muğla’da yapılan ve yöre halkının rol aldığı “Dondurmam Gaymak” filminin galası öncesi, kent merkezinde kortej yürüyüşü yapıldı.

25. İstanbul Film Festivali’nde jüri özel ödülüne layık görülen film Muğlalı yönetmen Yüksel Aksu tarafından çekildi. Filmde bir kasaba dondurmacısının büyük dondurma firmaları karşısında verdiği mücadele trajikomik bir şekilde anlatılıyor.

Filmin tanıtımı için Muğla kent merkezinde kortej yürüyüşü düzenlendi. Renkli görüntülere sahne olan yürüyüşe film ekibi ve oyuncuları, Muğla Valisi Temel Koçaklar, Belediye Başkanı Osman Gürün, İl Emniyet Müdürü Mehmet Emin Körpe ve vatandaşlar iştirak etti. Davul ve zurna ekibinin de eşlik ettiği ekipte yönetmen Yüksel Aksu, efelerle birlikte Muğla zeybeği oynadı. Filmde rol alan Muğlalı vatandaşlara hocalık yapan sinema sanatçısı Mehmet Ali Alabora büyük ilgi gördü.

Filmin senaristi ve yönetmeni Yüksel Aksu, Dondurmam Gaymak’ın halkın filmi olduğunu belirterek “Filmde tamamen Muğlalılar rol aldı. Sponsorluğu da Muğlalılar yaptı. Filmin Muğla’da tanıtılması ve ilk olarak burada gösterilmesini düşündük. Her şey yolunda gitti. İstanbul Film Festivali’nde ödül aldık. Bundan sonra Muğla’da uluslararası yerel film festivali düşünüyoruz. Burada bir sinema atölyesi kurmak istiyoruz.” dedi.