‘Film yapanlar egolarından kurtulmalı’

Tabutta Rövaşata’, ‘Filler ve Çimen’, ‘Çamur’ isimli filmleriyle Türk sinemasında önemli bir yeri olan yönetmen Derviş Zaim, film yapanların hormonlu egolarından kurtulup eleştirilere katlanması gerektiğini söyledi.

AÜ Kültür Sitesi’ndeki söyleşide film yapımcılarının eleştirilere hak vermesi gerektiğini belirten Zaim, “Zaten yaptığımız eseri herkes beğeniyorsa bir eksiklik var demektir. Bir eseri beğenen kadar beğenmeyen de varsa o zaman doğru bir iş yapmışsınızdır.” dedi. Genç iletişimcilere tavsiyelerde bulunan yönetmen, “Teknolojik imkansızlıkların olduğu yıllarda kamera ve ışığı elime alarak sektöre atıldım. Gençler Türkiye’de sinema sektöründe yer almak için dizilere katılabilir. İletişim içinde olduğunuz insanlar sayesinde başarılı olabilirsiniz. Bu sektörde direnen ve inat eden kazanıyor.” ifadelerini kullandı. Zaim, gençlere özellikle kaliteli senaryolar yazmak için gayret etmelerini önerdi.

Filmlerde argo dilini dengede tutmak gerektiğini vurgulayan Derviş Zaim, “Filmlerimde argo kullanıyorum. Ancak filmlerim kapıları pencereleri kırmıyor. 18 yaş altı izleyiciler ve eşlerini yanına alarak sinema salonlarına gelenler var. Bunları hesaba katmak gerekiyor.” şeklinde konuştu. Zaim, “Ben filmi yaparım isteyen izler isteyen izlemez.” mantığını yanlış bulduğuna da dikkat çekti.