Fındık döviz kaynağıdır!

Kamu-Sen: “Fındık, Karadenizlinin geçim kaynağı olduğu kadar ülkemizin de döviz kaynağıdır”

Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (KAMU-SEN) Samsun İl Temsilcisi İsmet Çiftçi yaptığı yazılı açıklamada, fındığın vazgeçilmez bir tarım ürünü olduğunu belirterek, yanlış uygulamalar sonucunda halkın ve ülkenin ekonomik zarar etmesine neden olduğunu açıkladı.

Kamu-Sen İl Temsilcisi İsmet Çiftçi: “Fındık hiçbir ithal girdisi olmadan bu yıl ülkemize yaklaşık 2 milyar dolar kazandırmıştır. Fındığın fiyatı bugün olduğu gibi hükümetin hatalarıyla 2-2,5 YTL gibi olursa ülkemizin asgari bir milyar dolardan fazla döviz kaybı olacaktır” dedi.

Fındığın dünya piyasalarında 6 YTL fiyatla alıcısı olduğunu öne süren Kamu-Sen Samsun Temsilcisi Çiftçi: “Bu fiyattan satılan fındıktan ülkemize gelen döviz yanında Karadenizlinin eline geçen para bu ülkenin ekonomisini yaşatmaktadır” diye ifade etti.

İl Temsilcisi Çiftçi, “Eğer bir çözüm yolu bulunmayıp fiyatlara giderek düşmeye devam ederse, önce Karadenizli bitecek, yöre esnafı iflas edecek ve ülkemiz asgari 1,5 milyar dolar döviz kaybına uğrayacaktır” şeklinde açıklamada bulundu.