Fındık kavgası bitsin

Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Arslantürk, fındık konusunda Başbakan Erdoğan'ın yanlış bilgilendirildiğini, bu durumdan bölge insanı kadar ülkenin de zarar gördüğünü söyledi.

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Arslantürk, fındık konusunda Başbakan Erdoğan’ın yanlış bilgilendirildiğini ifade ederek, “Bu durumda bölge isnanı kadar ülke de zarar görüyor. Bu konuşmalar üreticiyi hiçbir şekilde memnun etmez” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Ordu’da fındık konusunda yaptığı açıklamanın haklılık payı bulunduğunu, ancak bunun üretici ve bölge insanı açısından çözüm olmadığını söyleyen TTB Yönetim Kurulu Başkanı Arslantürk, “Fiskobirlik’in bu zamana kadar yanlışları olabilir. Ama bu saatten sonra Fiskobirlik’i suçlamak önemli değil. Önemli olan üreticinin mağduriyetinin giderilmesidir. Geçmişe değil geleceğe bakmak önemlidir. 2006 fındık rekoltesinin yüksek olacağı belirtiliyor. Üreticinin ve bu işten ekmek yiyen kesimlerin yüksek rekolte ve oluşacak fazlalıktan dolayı fiyatlara olumsuz yansıması Karadeniz insanını daha da mağdur edecek. Bence başbakan yanlış bilgilendiriliyor. Burada geçmişe dönük borcu konuşmuyoruz. Geleceğe yönelik, planlarla önümüzdeki 2006 rekoltesinde problemlerle karşılaşılmaması için çözüm bekliyoruz” dedi.

Bu gidişle sıkıntıların artarak devam edeceğini hatırlatan Arslantürk, “Umarım Başbakan Fiskobirlik’i kaale almayıp, üreticiyi memnun eder. Başbakan’ın geçen ay ki Giresun’da ki konuşmasının ardından fındıkta fiyat düşüşü başladı. Fiskobirlik’teki sıkıntının ülkeye ihracatta döviz kaybettirdiği bir gerçek. Makul çözüm aranacağı dönemde ülke kaybetmeye başladı” diye konuştu.

Arslantürk ayrıca, Fiskobirlik yetkilileri başta olmak üzere fındık konusunda yetkili birimlerin bugün Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ile toplantı yapıp, problemleri bir kere daha masaya yatıracaklırını vurguladı. Arslantürk, bu toplantıdan üreticiyi memnun edecek kararların çıkmasını ümit ettiğini söyledi.

Fındık üreciticisi Haşim Çakıroğlu (65) ise, Fiskobirlik’ten bu saat itibariyle çözüm beklemelerinin yersiz olduğunu söyledi. Fiskobirlik’in üreticiye fındığın fiyatının yükseleceğini, satmaması için uyarıda bulunduğunu, gelinen noktada ise üreticinin perişan olduğunu belirten Çakıroğlu, “Belki üreticinin kârını düşünerek fındığı satmayın demiş olabilirler. Ama verdikleri hiçbir sözü tutamadılar. Kooperatif bütçesinin kaldırmayacağı yatırımlar yaptılar. Hükümet borçlarını sildi, buna rağmen mağduriyetimiz giderilemedi. Fındık parasına güvenip, iş yapan, çocuk evlendiren insanlar var. Hepsi mağdur durumdadır” dedi.

Fındık parasının ödenmesi konusunda benzer olayların geçmiş yıllarda da yaşandığını kaydeden Çakıroğlu şöyle konuştu: “Yine fındık zamanı geldi. Bu seneki fındık rekoltesinin iyi olduğu söyleniyor. Geçen seneki parayı alamayan üreticinin bu seneki hali böyle giderse harap demektir. Fiskobirlik için devlet müfettiş gönderecekmiş. Üreticinin mağduriyetinin giderilmesi için acil önlemler alınması gerekiyor.”