Fındık temiz çıktı sıra fıstıkta

TÜBİTAK aflatoksine savaş açtı.

Enstitü Başkanı Güner Özay, Türkiye’nin ihracatında önemli olan ve aflatoksin riski yüksek ürünler için bu tip projelere devam edeceklerini belirterek “Fındık ilk çalışmamız oldu. Sırada antepfıstığı ve kuru incir var. Şu anda antepfıstığı ile ilgili projeye hazırlanıyoruz” dedi.

Projeyi Gaziantep’teki Fıstık Araştırma Enstitüsü ile ortaklaşa yürüteceklerini belirten Güner Özay, “Bu sezonda projeyi başlatmak istiyoruz. Çalışmalar için ekibimiz bölgeye gidecek ve üreticilerle birlikte saha çalışması yapacak. İşletmeler de bu işin başka bir ayağı olacak. Projenin ne kadar süreceği konusunda bir zaman belirlemedik. Bu tür çalışmalar uzun sürebiliyor. Fındık projesini 3 yılda tamamladık” dedi. Özay ayrıca proje için TÜBİTAK fonlarından destek almayı planladıklarını söyledi.

Fındık projesi ile 7 milyon dolar kazandık

Türkiye’de yürütülen bu tür projelerin başta Avrupa Birliği (AB) olmak üzere uluslararası kuruluşlar tarafından takip edildiğini söyleyen Özay, “Bu konuda Türkiye’den ciddi beklenti var. Hatırlanacağı gibi AB 2002 yılında Türk orijinli fındık, kuru incir ve antepfıstığı gibi ürünlerle ilgili olarak önemli kararlar aldılar. Gerekçeleri ise bu ürünlerde gereğinden fazla aflatoksin olduğu ve AB’li tüketici için risk oluşturduğu idi. Fındıkta yürüttüğümüz çalışma sonucunda gördük ki aflatoksin oranı AB ülkelerinin belirlediği limitin üzerinde değil ve rastlama sıklığı da düşük. Sonuçta dünya üretimi ve uluslararası pazarda yüzde 75-80’lik paya sahip olan ürünün durumu ile ilgili bilimsel kanıt üretildi ve imajı da aklanmış oldu. Ayrıca bu proje yine uluslararası kuruluşların tavsiyesi ile İran’da fıstıkta aflatoksin mücadelesi için kullanıldı. Biz de kurum olarak İran’a uzman desteği verdik. Sektördekiler ise bu projenin Türkiye’ye getirisinin 7 milyon dolar olduğunu ifade ediyorlar” dedi.

TÜBİTAK yeni ürün geliştirecek

Aflatoksinle mücadele konusunda üreticinin bilinçlenmesinin önemine dikkat çeken Fıstık Tanıtım Grubu Derneği Başkanı Zeki Yağcı ise “Bu konuda zaten yürütülen çalışmalarımız var. Avrupa Birliği İşgeliştirme Merkezi (ABİGEM) kapsamındaki Kırsal Kalkınma Projesi ile üreticilere eğitim seminerleri verdik. Şimdi TÜBİTAK ile yürüteceğimiz proje ile bu alandaki çalışmalarımız genişletilmiş olacak” dedi. TÜBİTAK ile yürüttükleri projeyi sadece aflatoksin ile sınırlı tutmadıklarını belirten Yağcı, “Antepfıstığının tanıtılması ve tüketiminin artması gerek. Biz özellikle yeni ürün geliştirme konusu üzerinde duruyoruz. TÜBİTAK, fıstığın kullanılacağı yeni ürünler üzerinde de çalışmalar yapacak” dedi.

Küfler tarafından üretilen zehir

Toprak ve havada bulunan bazı küfler tarafından üretilen zehirli bir madde olan aflatoksin özellikle fındık, fıstık, kuru incir ve kırmızı biber gibi kurutulan ürünlerde görülüyor. 2002 yılında AB, Türk orijinli ürünlerde çok fazla aflatoksin olduğu gerekçesiyle bu ürünlerin AB’ye girişi konusunda önemli kararlar almış ve sıkı bir denetim süreci başlatmıştı.