‘Fındıkçının derdine çare olacağız’

CHP Genel Sekreter Yardımcısı İstanbul Milletvekili Bilhun Tamayligil, "Türkiye'nin yarınını ve kaderini çizmeye çalışan AK Parti hükümeti şunu, fındık üreticisini iyi bilsin.

CHP Genel Sekreter Yardımcısı İstanbul Milletvekili Bilhun Tamayligil, “Türkiye’nin yarınını ve kaderini çizmeye çalışan AK Parti hükümeti şunu, fındık üreticisini iyi bilsin. Fındığın geleceği fındık üreticisinin kaderi Cüneyd Zapsu’nun iki dudağı arasında olmayacaktır.Buna CHP izin vermeyecektir” dedi.
CHP’li 12 milletvekili, fındık üreticilerinin sorunlarını araştırmak ve yerinde incelemeler yapmak amacıyla Giresun’a geldiler. Piraziz ilçesi il sınırında partililer tarafından karşılanan 12 milletvekili, ilk toplantılarını Bulancak ilçesinde gerçekleştirdiler. Burada partililere ve fındık üreticilerine seslenen milletvekilleri fındıkta yaşan sorunlara ve hükümet politikalarına değindiler.

Burada partililere ve üreticilere seslenen CHP Genel Sekreter Yardımcısı İstanbul Milletvekili Bilhun Tamayligil, Türkiye’de sadece fındığın değil, ezen ve ezilenler açısından bakıldığında ezen, dinleme özürlü bir iktidarın ve onun ezdiği büyük bir çoğunluğunun olduğunu idida etti.

“Fındığın geleceği fındık üreticisinin kaderi Cüneyd Zapsu’nun iki dudağı arasında olmayacaktır. Buna CHP izin vermeyecektir” diyen ve hükümeti eleştiren İstanbul Milletvekili Bilhun Tamayligil, şunları söyledi: “Bugün Türkiye’de yoksulluk oranına ve açlık sınırına bir bakalım. Türkiye’deki gelir seviyesiyle bir karşılaştıralım. Yoksulluk sınırı 1.6 milyon lira, açlık sınırı 600 milyon lira. Ortalama gelire, asgari ücrete ve Ortaya çıkan sonuca bakalım. Yüzde sekseninden fazlası yoksul seviyesinde yaşayan bir ülkedeyiz şu anda. Bu mudur Türkiye’deki bir takım doğru yaptığım doğru yapıyorum, bütün değerler iyi, tablolar pembe. Ama bugün buraya geliyoruz, işte fındık üreticisinin hali. Peki bunlar kimin için yapılıyor. Kimin için bu kadar insan yoksulluk açlık içinde yaşıyor. İşte uluslar arası ticaret merkezleri, onların Türkiye’deki işbirlikçileri. Onlarla beraber Türkiye’nin yarınını ve kaderini çizmeye çalışan AK Parti hükümeti, şunu fındık üreticisi iyi bilsin. Fındığın geleceği fındık üreticisinin kaderi Cüneyd Zapsu’nun iki dudağı arasında olmayacaktır. Buna CHP izin vermeyecektir. Bizler üreticinin sesini dinlemek için buraya geldik. Bizim politikamızda fındığın yarınlarının ne olacağı açıkça ortada. Ama kısa vadede çözülmesi gerekenler var. Bir finansman sorunu yaşanıyor.”