Finlandiya’da çiftçiye verilecek destek oranında tartışma

Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen Avrupa Birliği'nden (AB) gelecek olan tarım desteğindeki kesintilerin yüzde 90 oranında tazmin edileceğine dair bir söz vermediğini söyledi.

Vanhanen YLE televizyonuna yaptığı açıklamada “Dün resmi belgede ne varsa onu kabul ettik” dedi.

Merkez Partiden Sirkka-Lisa Anttila, Başbakan’ın önceki konuşmalarında çiftçi ücretlerinin yüzde 90 oranında tazmin edilmesini önerdiğini, ancak hükümetten üç bakanın buna karşı gelmesiyle bu önerinin engellendiğini iddia etti.

2007-2011 bütçe görüşmelerinde bu sorunu çıkması üzerine, Venhanen “Bunun gibi bütçe görüşmelerinde hükümet anlaşamamakta devam ederse, ayakta kalabilmenin imkanı yok, fakat ben iyimserim, ana konularda anlaşırsak bir problem yok” dedi.

Anttila, Vanhanen Merkez Parti’ye çiftçiler yüzde 90 oranında desteklenecek diye söz verdiğini belirterek, “Vanhanen bize söz vererek desteğimizi aldı. Ağustos’daki bütçe görüşmelerinde eğer herşey yolunda giderse, hükümet beklendiği gibi yoluna devam eder.Fakat bu meselenin orada görüşülmeyeceğine söz verebilirim.” dedi.

Kabine, harcamaları 2007 yılında 146 milyon Euro azaltmayı dün kararlaştırdı. Tarım desteği ve beklenmedik harcamaları da kabul etti.