Fırat; ‘CHP’nin sizin aranızda yeri yok’

CHP'yi bugüne kadar muhalafet yapmamakla suçlayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, "Sosyalist Enternasyonal'e çağrıda bulunuyorum, CHP'nin sizin aranızda yeri yoktur.

Partisinin Çorum Merkez İlçe Teşkilatı’nın 2. Olağan Genel Kurul toplantısına katılan ve bir konuşma yapan Dengir Mir Mehmet Fırat, 2002 seçimlerinde Türkiye’nin bir daha eskisi gibi olmama kararı aldığını belirterek, AK Parti’nin düşünce, inanç ve özgürlüklerin önündeki tüm engelleri kaldırdığını söyledi. Fırat, “2002 seçimlerinde önce kötü bir tablo vardı. Özgür ve demokrasi olmayan bir ülkede ekonomik gelişmenin olmayacağı bilinciydeydik. Önce özgürlüklerin önünü açtık ve Türkiye bir hukuk devleti oldu. Ekonomik gelişmenin temelinde özgür insanlar vardır. İnsanlar özgür olunca ekonomik ve sosyal sorunlar ortadan kalkar. Türkiye AK Parti iktidarı ile belli bir hedefe doğru gitmektedir.” dedi.

Halkın kendilerini iktidara taşıdığını söyleyen Fırat, hür demokraside ayrıca bir de muhalefetin olması gerektiğini hatırlattı. CHP’nin vatandaşların oyuyla mecliste yerini aldığını açıklayan Dengir Mir Mehmet Fırat, muhalefet partisi olarak görevini yapamayan CHP’nin Türkiye için bir şanssızlık olduğunu belirtti. İktidar partisi olarak aynı zamanda muhalefet görevini de yapma zorunluluğunda bırakıldıklarını ifade eden Fırat, ”Türkiye çok şanssız bir ülke. İktidar olarak CHP’nin yapamadığı muhalefeti de kendimiz yapmak zorunda kaldık. Gücümüzün bir bölümü muhalefet yapmaya ayırdığımız için potansiyelimiz düştü.” dedi.

CHP’yi halka ve kendi seçmenlerine şikayet ettiğini anlatan Fırat, “Muhafazakar Demokrat bir parti olarak bizim getirmiş olduğumuz özgürlük yasalarına, demokrasinin pekiştirilmesi konusundaki yasalara, CHP’den ‘bunlar yetersizdir, vatandaşlarımız bunlardan daha fazlasına layıktır’ sözünü duyacağımız yerde ‘bu yasalar AB baskısı ile vatandaşa veriliyor’ lafını işittik. Bu onların halktan kopuk bir zihniyeti temsil ettiğinin göstergesidir.” diye konuştu.

Dengir Mir Mehmet Fırat, yapılan anketlerde vatandaşların bu şikayeti anladığını ve CHP’yi bundan sonraki seçimde bundan önceki partiler gibi sandığa gömme kararı aldığının görüldüğünü ifade etti. Bu kez CHP’yi Sosyalist Enternasyonal’e şikayet eden Fırat, “Ey Sosyalist Enternasyonal, sizinle öz olan CHP sosyal demokrat bir yapıya sahip değildir. Belki kendini öyle nitelendirir ama sizin alamınızda yeri yoktur. Biran önce bu konuyu halledin diye bu mikrofondan Sosyalist Enternasyonal’e seslenme zorunluluğunu hissediyorum.” dedi.

Egemenliğin temel şartlarından birinin de o ülkenin parası olduğunu dile getiren Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, “Bol sıfırlı paramız dışarıda 5 kuruş etmiyordu. Bugün o parayı o hale getirenler, şimdi bu paranın değerinden şikayet ediyor. Egemenliğin temel şartlarından biride o ülkenin parasıdır. Paramız dünyada geçiyorsa bu egemenliğimiz ve bağımsızlığımız bir örneğidir. Yerlerde olan paramızı yeniledik.” diye konuştu.

2002 seçimlerinde o güne kadar birçok kez iktidar olmuş köklü partilerin barajı geçemediğine dikkat çeken Fırat, şunları söyledi: “Ancak o partiler bunu fark edemedi. Düne kadar 500 bin dolar alabilmek için kapı kapı dolaşanlar, bunun milli gururdan bahsediyorlar. Her gün yabancı bir ülkenin cumhurbaşkanı veya başbakanı Türkiye’nin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ile görüşmek için sıraya giriyor. Ülkeyi sevmek, milletini sevmek budur. Artık laf ile peynir gemisinin yürümediğinin halk farkında.” şeklinde konuştu.