Fırat Emine’yi vermiyor

ŞANLIURFA’nın Birecik İlçesi’nde, Fırat Nehri’ne uçan otomobilden akıntıya kapılarak kaybolan 8 aylık Emine Tüfekçi'nin cesedine ulaşılamıyor.

2 Ocak’ta meydana gelen olayda, Birecik’te fotoğrafçılık yapan 41 yaşındaki Hüseyin Tüfekçi yönetimindeki 27 UE 182 plakalı otomobil Kelaynak Caddesi’nde seyrederken bilinmeyen bir nedenle Fırat Nehri’ne uçtu. Tüfekçi, su dolan otomobilin camını kırarak, kızı Emine’yi de alıp kıyıya doğru yüzmeye başladı. Ancak, yüzdüğü sırada küçük Emine, babasının elinden kaydı ve akıntıya kapılarak sürüklenmeye başladı. Kıyıya çıkan Tüfekçi’nin yoldan geçen araçları durdurarak yardım istemesinin ardından olay yerine gelen güvenlik güçleri, Tüfekçi’yi hastaneye götürürken, nehirdeki otomobil ise yaklaşık 3 saat süren çalışma sonucu sudan çıkarıldı. Hüseyin Tüfekçi’nin 4 aylık hamile eşi Bedriye Tüfekçi’nin cesedi ise otomobilin içinde bulundu. Ancak minik Emine’nin cesedine ulaşılamadı.
Emine Tüfekçi’nin cesedinin bulunması için harekete geçen Birecik Kaymakamı Tuncay Sonel, Keban Barajı Tevzi Merkezi’ne yazı yazarak Fırat Nehri’ne verilen suyu kestirdi. Su akışının durmasıyla yaklaşık 5 metre suyun çekildiği Fırat Nehri’nde, Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Sualtı Polisi ekibinde görevli dört dalgıç polis arama çalışması başlattı. Sualtı polisleri, jandarma ve balıkçı botlarıyla yapılan aramalara rağmen Emine’nin cesedine ulaşılamadı. Bugün ise yoğun kar nedeniyle arama çalışması yapılmadı.

YAKINLARI UMUTLA BEKLİYOR
Umutla küçük Emine’nin cesedinin bulunmasını bekleyen yakınları, arama çalışmalarını Kaymakam Tuncay Sonel ile birlikte takip etti. Bedriye Tüfekçi’nin amcası 36 yaşındaki Hüseyin Ağırtaş, olayın şokunu yaşadığını belirterek, “Biz evde oturuyorduk, kazayı duyunca hastaneye koştuk. Biz yalnızca Hüseyin’in kaza yaptığını sanıyorduk. Hüseyin’de şuurunu kaybetmiş, kazayı yolda mı yaptığını, yoksa nehre mi uçtuğunu hatırlamıyordu. Olay yerine gelince acı gerçeği öğrendik. Bedriye dünya tatlısıydı, bir de hamileydi. O sırada yoldan kimse geçmediği için kazayı gören olmamış, belki birileri görse Bedriye’de, kızı Emine’de yaşıyor olacaktı” dedi.

OTOMOBİLDE KURU SIKI TABANCA
Eşi Bedriye’nin boğularak öldüğü, kızı Emine’nin ise akıntıya kapıldığı kazada yüzerek kıyıya ulaşarak kurtulmayı başaran Hüseyin Tüfekçi’nin otomobilinde yapılan aramada ise mermisi biten ve mekanizması takılı kalan kuru sıkı bir tabanca bulundu. Olay sırasında alkollü olduğu ileri sürülen Hüseyin Tüfekçi’nin, otomobili ile seyir halindeyken tabanca ile havaya ateş ederken direksiyon hakimiyetini kaybederek nehre uçmuş olabileceği iddia edildi. Kaza, çok yönlü olarak soruşturuluyor.