Fırın denetiminde küflenmiş hamur ve böcek

Konya'nın merkez Meram ilçesindeki denetimlerde 13 fırından 12'sine temizlik ve hijyene dikkat edilmediği gerekçesiyle 286'şar lira para ve uyarı cezası verildi.

Meram Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri gece, ilçedeki ekmek fırınlarını denetledi.

Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, Başkan Yardımcısı Ali Uysal ve zabıta ekiplerinin katıldığı denetimlerde, gramaj kontrolü, temizlik ve hijyen şartlarına uyulup uyulmadığı, un ve kullanılan katkı maddelerinin son kullanma tarihlerinin kontrolü yapıldı.

Fırınların büyük çoğunluğunda hijyen ve temizliğe dikkat edilmediği, pasa bezlerinin aşırı şekilde kirli olduğu, sigara izmaritlerinin yerlere rastgele atıldığı görüldü.

-KÜFLENMİŞ HAMUR VE BÖCEK VAR-

Bir ekmek fırınında küflenmiş halde olan hamur, karıştırma aletinden sızan sıvı yağın hamurun içine karışması, böceklerin bulunması ve temizlik açısından çok kötü bir görüntüyle karşılaşılması yetkilileri kızdırdı.

Denetimlerde 13 fırından 12’sine 286’şar lira para ve uyarı cezası verildi.

El konulan, kötü durumdaki pasa bezleri ve son kullanma tarihi geçen katkı maddeleri imha edildi.

Belediye Başkanı Kalaycı, zabıta ekiplerine bütün fırınların denetimlerinin sıklaştırılması talimatını verdi.

Kurallara uymayan ve eksiklerini gidermeyen fırınların kapatılacağını belirten Kalaycı, denetimlerde ekmek fırınlarının temizlik noktasında çok kötü olduğunu gördüklerini, düzenli denetimlerle, halkın sağlığıyla oynanmasına izin vermeyeceklerini bildirdi.