First Lady Büyük Düşes’e Çankaya Köşkü’nü gezdirdi

Hayrünnisa Gül, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetlisi olarak Türkiye'yi ziyaret eden Lüksemburg Büyük Dükü Henri'nin eşi Büyük Düşes Maria Teresa'yı Çankaya Köşkü'nde ağırladı.

Hayrünnisa Gül, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak Türkiye’yi ziyaret eden Lüksemburg Büyük Dükü Henri’nin eşi Büyük Düşes Maria Teresa’yı Çankaya Köşkü’nde ağırladı. Konuğu ile Çankaya Köşkü’nün yenilenen bazı bölümlerini gezen Bayan Gül, daha sonra Büyük Düşes Maria Teresa onuruna öğle yemeği verdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, ilk kez Türkiye’ye devlet ziyareti gerçekleştiren Lüksemburg Büyük Dükü Henri ve Büyük Düşes Maria Teresa’yı Çankaya Köşkü’nde törenle karşıladı. Karşılama töreninin ardından gerçekleştirilen baş başa görüşmenin ardından heyetler arası görüşmelere geçilirken, Bayan Gül, Büyük Düşes Maria Teresa’ya Çankaya Köşkü’nün yenilenen bazı bölümlerini gezdirdi.

Cumhurbaşkanı Gül ile Lüksemburg Dükü Henri’nin ortak basın toplantısına katılan ve eşlerinin açıklamalarını izleyen Bayan Gül ve Büyük Düşes Maria Teresa, toplantının ardından onurlarına verilen öğle yemeğine katıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in de katıldığı yemekte, bakanlık yetkilileri tarafından Türkiye’de kadının iş, sosyal ve siyasal alanda güçlendirilmesine yönelik politikalar ve uygulanan proje destekleri konusunda bir sunum yapıldı.

Verilen bilgileri ilgiyle dinleyen Büyük Düşes Maria Teresa, Türkiye’nin 10 yıl gibi kısa bir sürede katettiği mesafenin inanılmaz ve hayranlık verici olduğunu kaydetti. Türkiye’nin, Suriyeli mültecilere yönelik yaklaşımını da yakından takip ettiğini belirten Büyük Düşes Maria Teresa, ziyaretleri sırasında Gaziantep’e giderek Nizip’te Suriyeli mültecilerin kaldığı kampları da gezeceklerini ifade etti. Büyük Düşes Maria Teresa, Türkiye’nin Suriyeli mültecilere gösterdiği ev sahipliğinin bütün dünyaya örnek olduğunu ve bunu bizzat yerinde görmek istediğini dile getirdi. Yaklaşık bir buçuk saat süren yemeğin ardından Bayan Gül, konuğunu Şeref Kapısı’ndan uğurladı.