Fırtına Avrupa’yı kasıp kavuruyor

Avrupa çapında etkisini gösteren şiddetli fırtına ve yağış nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 25 kişiyi buldu.

Avrupa çapında şiddetli fırtına ve yağış nedeniyle 25 kişi hayatını kaybederken, çok sayıda uçak ve tren seferleri iptal edildi. Son bilgilere göre, İngiltere’de 2 yaşındaki bir çocuğun da aralarında bulunduğu 10 kişi, Almanya’da 5 kişi, Hollanda’da 4 kişi, Çek Cumhuriyeti’nde 3 kişi, Belçika’da 2 kişi ve Fransa’da 1 kişi kötü hava koşullarının neden olduğu kazalarda yaşamlarını yitirdi. Bu arada, Almanya’daki kötü hava şartları konusunda açıklama yapan meteorologlar, ”Kyrill” adı verilen kasırganın hızının saatte 190 kilometreye ulaştığını belirtmişlerdi.

Saatteki hızı 100 kilometreye çıkan şiddetli fırtına, Hollanda genelinde hayatı felç etti. Ülke genelinde fırtına nedeniyle oluşan kazalarda 3 kişi hayatını kaybederken, ulaşım durma noktasına geldi.

Tren seferleri aksadı, uçaklar saatinde kalkamadı. 1 hafta içerisinde ikinci kez yaşanan şiddetli rüzgar karşısında çaresiz kalan trafik polisleri, trafik düzenini sağlamakta hayli güçlük yaşadı.

Avrupa’yı etkileyen şiddetli fırtınalar Hollanda’yı da vurdu. 3 kişinin hayatını kaybettiği fırtınada, başkent Amsterdam’ın merkez tren istasyonunun önü ve içi, mahsur kalan yolcularla doldu taştı. Telefonla yakınlarından yardım isteyen birçok kişi, işine ve evine zamanında ulaşamamanın sıkıntısını yaşadı.

Şiddetli rüzgardan çatısının bir bölümü uçan Amsterdam Tren İstasyonu içinde biriken yolcular, tren seferlerinin iptali nedeniyle yerlerde oturarak istasyonu mesken edindi. Amsterdam’da turistik seferler yapan deniz otobüs seferleri ise tamamen durdu.

Tramvayların elektrik hatlarında arıza oluştu. Şiddetli rüzgar nedeniyle direkler kullanılmaz hale geldi. Şiddetli rüzgar nedeniyle yel değirmenlerinin çark sistemleri emniyet açısından kilitli tutularak, değirmen kanatlarının dönmemesi sağlandı.
Öte yandan, Utrecht Şehri’nde bir üniversitenin çatısının, havaalanı dış hatlar terminalinde de giriş peronunun çatısının uçtuğu ve şehirde birçok trafik kazasının meydana geldiği kaydedildi. Fırtınanın yarın da şiddetini azaltarak sürmesi bekleniyor.

Hızı saatte 190 kilometreye ulaşan kasırga nedeniyle Bavyera eyaletinde 2, Baden-Württemberg eyaletinde de 1 kişinin öldüğü bildirildi. Bavyera eyaletinde 73 yaşındaki bir kişinin, kasırgada bir ahır kapısının kendisine çarpması sonucu öldüğü, 1 buçuk yaşındaki bir çocuğun da, balkon demirliğinin kırılması sonucu balkondan düşerek öldüğü belirtildi.

Baden-Württemberg eyaletinde de, otomobiliyle yola düşen ağaca çarpan bir kişinin öldüğü ifade edildi. Almanya’nın batı ve kuzey bölgelerinde tren seferleri geçici bir süre için tümüyle iptal edildi.

Çok sayıda havaalanında da kasırga nedeniyle bazı seferlerin iptal edildiği kaydedildi. ”Kyrill” kasırgasının Avrupa çapında yaklaşık 10 kişinin ölümüne neden olduğu bildirildi.