Fiskobirlik fındığın esas sahibidir!

Giresun AKP Milletvekili ve KİT Komisyon Başkanı Nurettin Canikli, "Fındığın sahibi fiskobirliktir; fındık fiyatını 4 YTL'nin üstünde tutuğu sürece müdahale etmeyiz," dedi.

Giresun Üniversitesi konusuna da değinen Canikli, “YÖK istesin, üniversiteye 3 profösör göndereyim” dedi.

Giresun Kale Resturant’ta gerçekleşen basın toplantısında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Canikli, Fiskobirlik’in, fındığın esas sahibi olduğunu ve halen bu kuralın geçerli olduğunu belirtti.

Konuşmasının devamında, Fiskobirlik’in fındık fiyatlarını 4 YTL’nin üzerinde tutması durumunda hiçbir müdahalenin söz konusu olmadığını ama fındık fiyatı 4 YTL’nin altına düşerse Hükümet’in kayıtsız kalamayacağını ve müdahale edip çıkartacaklarını söyleyen Canikli, “İki buçuk ay içerisinde uygulanan bir politikanın başarısız olduğu söynemez. Üreticiye 700 trilyon lira aktaran ve şu ana kadar 161 bin ton fındık alan TMO’yu başarısızlıkla suçlamak olmaz. Bazı yanlışlıkları oldu, aksamalar oldu kabul ediyoruz ama genel olarak bakıldığında politika doğrudur. Üreticinin eline geçen fiyat yeterli midir, gönlümüzden geçen fiyat bu değildir ama bizim müdahalemiz bu çerçevededir. İlk defa üreticinin geleceği garantilidir. Nedir bu garantinin seviyesi, minimum seviyesi 4 YTL dir,” dedi.

Yaptıklarının Fiskobirlik’e sahip çıkmak olmadığı taktirde Fiskobirlik’e nasıl sahip çıkılabileceğini soran Canikli, “Ta en baştan beri Fiskobirlik’e gereken en büyük desteği verdik. Kredi bulunması, aklınıza gelebilecek bütün sorular hakkında bizim hiç bir şekilde ihmalimiz, bir gecikmemiz söz konusu olmadı. Zaman zaman insanların sınırını bile zorladık ve Fiskobirlik’i desteklemek için bunu bile yaptık, hala da devam ediyoruz. Hatalar olur, uyarırız ama desteğimiz yine de devam eder,” dedi.

Giresun Üniversitesi istesin, 3 profosör gönderirim

Giresun Üniversitesi hakkındaki bir soruya ise “Giresun Üniversitesi istesin, ben 3 tane profosör gönderirim,” diyen Canikli, üniversitenin öğretim üyeleri konusunda hiçbir sıkıntılarının olmadığını ve yeni kurulan üniversitelere verilen ödeneklerde herhangi bir farklılık olmadığını belirterek, “Ordu’nun, Rize’nin ya da diğerlerinin bize göre herhangi bir ayrıcalığı yok. Giresun Üniversitesi, elindeki öğretim elemanları kadrosunu rahatlıkla kullanabilir. Eğer isterse üniversiteye, tabii almak şartıyla, şuan 3 tane profosör gönderebilirim ve rahatlıkla söylüyorum. Daha fazlasını da bulabileceğime inanıyorum. Şu an üniversitenin öğretim üyesi kadrosunda hiç bir sıkıntı yok, çünkü açık kadro, hepsini kullanabilir ama burada ‘müracaat bulamıyoruz’ diyorlar, kadro var müracaat eden yok,” dedi. Konuşmasında tıp fakültesi konusuna da değinen Canikili, YÖK’ün kararı alması durumunda Giresun Üniversitesi’ne tıp fakültesi yapılmasına ilişkin yasayı onaylayacaklarını belirterek, “2008’in sonuna kadar tıp fakültesinin açılacağını söylüyorum,” dedi.

Konuşmasında “Üniversite sayılarının artırılmasını, öğrenci sayısının çoğalmasını talep etmesi gereken kurum, bizim yaptıklarımıza direnç gösteriyor” diyerek, YÖK’ü eleştiren Canikli, “Biz zorluyoruz, bu işlerin önünü açmaya çalışıyoruz, onlar engel oluyor. Bu bir çelişkidir arkadaşlar. Normalde üniversitelerin imkanlarının geliştirilmesini talep etmeleri gerekirdi,” dedi.