FİSKOBİRLİK fındık için belirlenen fiyattan memnun

Yaşar Pamuk, fındığa verilen 5.15 YTL'lik müdahale alım fiyatını olumlu bulduklarını söyledi.

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Pamuk, şartlar göz önüne alındığında, fındığa verilen 5.15 YTL’lik müdahale alım fiyatını olumlu bulduklarını söyledi. Ancak bazı fındık üreticileri açıklanan fiyata temkinli yaklaşıyor.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) geçen yıl fındıkta 4 YTL alım fiyatı uyguladığını belirten Pamuk, “TMO’nun diğer tarım ürünleri alımı için yaptığı artış ortadadır. Kıyaslama yapıldığında fındığa diğer tarım ürünlerinden daha yüksek fiyat verilmiştir” dedi.

Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, geçen yıl 4 YTL verilen fındığı 2.5 YTL’ye satmak zorunda kaldıklarını hatırlattı. Akbaşlı, “Önemli olan, piyasalarda işlem gören fiyat. Açıkçası bunu çok da güvenilir bulmadık” dedi.

2007 ürünü fındık alım fiyatı için beklentilerinin 6 YTL olduğunu belirten Akbaşlı, “Yeni ürün fındığın kilogramının maliyeti 4.59 YTL olarak belirlenmişti. Buna göre fındığa verilen fiyatı az buluyoruz, ancak geçen yıl Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) devreye girmeden serbest piyasada fındık 2.50 YTL’ye satılıyordu. Şimdi ise yüzde 100 artışla 5 YTL’den satılacak, bundan memnunuz” diye konuştu.

Akbaşlı, “Çikolatanın içindeki fındığın fiyatının 16 YTL olduğunu göz önüne aldığımızda, fındığa verilen fiyat bizleri üzmüştür. Ancak geçen sezona göre fındık alım fiyatında yüzde 30 dolayında yapılan artış, bizleri memnun etmiştir. Çünkü diğer tarım ürünlerinin alım fiyatına yüzde 10 artış yapılmıştır. Fındığa verilen müdahale fiyatı bizleri ne üzmüş ne de güldürmüştür” dedi.

Ordu Ticaret Borsası Başkanı Necdet Gürsoy da, açıklanan fındık fiyatlarını mevcut şartlar içinde olumlu bulduklarını belirterek, “Asıl önemli olan ödemelerin zamanında yapılması” dedi.

Gürsoy, “Açıklanan fındık fiyatını siyasi olarak ve seçim süreci olarak değerlendirmemek gerekir. Sonuçta burada kazanan fındık üreticisi olacak” değerlendirmesinde bulundu.