Fişleri en az bir yıl süreyle saklayın

Fiş ve fatura doldurma zahmetini ortadan kaldıracak gelir vergisi kanun tasarısının henüz yasalaşmadı.

İşçi ve memurların vergi iadesi uygulamasına son veren ve asgari geçim indirimi getiren Gelir Vergisi Kanun Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülürken, konunun ihmal edilmesinin yanılgı olduğu ve gelecekte sıkıntılara neden olabileceği belirtildi.

Adana Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Ahmet Coşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, emeklilerde olduğu gibi işçi ve memurların da 1 Ocak 2007 tarihi itibariyle yürürlüğe girmesi beklenen yasa kapsamında, fiş ve fatura doldurma zahmetinden kurtulacaklarını anımsattı.

Coşar, TBMM gündemindeki Gelir Vergisi Kanununda değişiklik öngören tasarı gereği, bu yıldan itibaren fiş ve fatura doldurma zahmetine son verilmesinin beklendiğini belirtti. Özellikle çalışanların, maaşlarındaki vergi matrahı oranında alacakları asgari geçim indirimi konusundaki düzenlemeyi beklediğini, ancak, bazı kesimlerin yasa yürürlüğe girmiş gibi algıladığını ifade etti.

“Nasıl olsa işime yaramayacak” düşüncesiyle fiş ve faturalara alınmaması ve saklanmaması gibi yanlış yöntemlerin yaygınlaşmasının söz konusu olduğunu ifade eden Coşar, şunları söyledi: “Oysa, kanun tasarı halinde olduğu için herhangi bir değişiklik de gündeme gelebilir. Bu nedenle fiş ve faturalar en az bir yıl süreyle saklanmalı. Bunlar, vergi iadesi için olduğu kadar, ileride oluşabilecek tüketici hakkı ihlaline karşı da gerekli olacaktır. Çünkü bir tüketici, aldığı mal ayıplı çıktığı takdirde elinde bu malı aldığını belgeleyen fiş ya da fatura yoksa kanunlar önünde hiçbir hak iddia edemiyor.”

Coşar, tasarıya göre, yasanın 1 Ocak 2007 tarihi itibariyle yürürlüğe girmesinin öngörüldüğünü belirterek, “Ancak, yasada başlangıç tarihi farklı da belirtilebilir. Bu tarihi hiç kimse garanti edemez. İşçi ve memurlara da aldıkları maaş tutarındaki asgari geçim indirimi yasa yürürlüğe girdikten sora yapılacak. Tasarı iki ay sonra kanunlaşırsa bu indirimin toplu olarak alınması gerekir. Oysa, bazı çalışanlar Ocak ayı itibariyle maaşlarında asgari geçim indirimi artışı bekliyordu” dedi.

Tasarıda, asgari geçim indiriminin brüt asgari ücretin yarısı olarak belirlendiğini anımsatan Coşar, eşi çalışmayan işçi ve memurlara, ayrıca brüt asgari ücretin yüzde 10’u, 2 çocukla sınırlı olmak üzere de çocuk başına yüzde 7,5 oranında indirim sağlanacağını sözlerine ekledi.