Fitch TOKİ’nin kredi notuna dokunmadı

Fitch Ratings, TOKİ'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu 'BBB-' olarak teyit etti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu 'BBB-' olarak teyit etti, görünümünü ise durağan olarak korudu.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 11 Kasım 2013 tarihinde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın kredi notunu onayladı. TOKİ'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu BBB-, uzun dönem ulusal para birimi notunu BBB olarak, uzun vadeli ulusal kredi notunu ise AAA(tur) olarak onayladı. Kredi notlarının görünümü ise Durağan olarak korudu.

Fitch'in internet sitesinde Türkiye'nin notu ile ilgili yer alan açıklamada, ülke notu BBB- olarak teyit edilmiş, görünüm ise durağan olarak korunmuştu. Türkiye'nin kredi itibarının, düşük yurt içi tasarrufları yerine net sermaye girişi konusundaki yüksek bağımlılığına rağmen son şoklara karşı dayanıklı olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verilmişti:

"ABD para politikasının gelecekteki yönü konusundaki belirsizlikler, beklenmedik iç siyasi ve toplumsal huzursuzluklarla birlikte bölgesel gerilimlerin yükselmesi nedeniyle mayıs ayından bu yana net sermaye girişinde keskin bir yavaşlama oldu. Bu gelişmeler döviz kurunda keskin değer kaybına ve uluslararası rezervlerin bir miktar kaybına yol açtı. Ancak yine de Fitch bu olumsuz gelişmeleri Türkiye'nin hali hazırdaki notunun ve görünümünün toleransı içinde değerlendiriyor."