Fitch Türkiye’nin kredi notunu teyit etti!

Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin kredi notunu teyit etti.

Uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu teyit etti. Fitch, kredi notunun görünümünü de durağan olarak bıraktı. Bu açıklama, Türkiye'nin yatırım yapılabilir anlamına geliyor.

Fitc’in kararının dün, akşam piyasalar kapandıktan sonra gelmesi bekleniyordu, ancak sabah erken saatlerde açıklandı. Fitch, Türkiye’nin notunu teyit ettiğini duyurdu.

Karar sonunda yapılan değerlendirmede, Türk ekonomisinin yüksek derecede oynak bir yapıya sahip olduğu vurgulanan açıklamada, “makroekonomik politika öngörülebilirliği aynı nota sahip bazı gelişmekte olan piyasalara göre daha zayıf olabilir” denildi.

Türkiye’nin cari açığının hala altı çizilmesi gereken bir sorun olduğunu belirten Fitch, burada iyileşme beklendiğini vurguladı. Cari işlemler açığının GSYH’ya oranının 2014 yılında yüzde 6, 2015’te de yüzde 5’e düşebileceğine dikkat çekildi.

Türk ekonomisinin bir başka kırılgan noktasının da sermaye girişindeki azalma olarak nitelendirilen Fitch açıklamasında, Türkiye ekonomisinin dış kırılganlıklara karşı esnekliğinin de altı çizildi.

Politik risklerin de altı çizilen açıklamada, “Bu konu Türkiye için bir bilinmeyen olarak devam edecek” denildi. Aynı açıklamada, Ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve 2015 Haziranında yapılacak genel seçimlerin ülkede gerilimi devam ettireceği hatırlatıldı.

Fitch'in, Türkiye'nin notunu koruması, Türkiye'nin yatırım yapılabilir olduğunun teyidi anlamına geliyor.

ROTAHABER