FLAŞ HABER! PKK tekrar kanlı eylemlere başlıyor!

PKK'nın tekrar kanlı eylemlere girişeceği yönünde istihbarat alan güvenlik güçleri alarma geçti.

Terör örgütü PKK’nın 15 Ağustos 1984 yılında Şemdinli ve Eruh ilçelerini basarak adını duyurmasının yıldönümünde tekrar kanlı eylemlere girişeceği yönünde istihbarat alan güvenlik güçleri alarma geçti.

Şehir merkezindeki stratejik noktalardaki önlemler artırılırken, giriş ve çıkışlar kontrol altında tutuluyor.

Terör örgütü PKK’nın silahlı eyleme başladığı tarih olan 15 Ağustos 1984’ün yıldönümü nedeniyle Doğu ve Güneydoğu’da örgütün eylem yapma olasılığına karşı güvenlik güçleri teyakkuza geçti.

Van’da dün 2 ayrı noktaya A-4 tipi ve cep telefon düzenekli bomba bırakılmasının ardından bugün de terör örgütü mensuplarınca Erzincan’da 4 iş makinesi yakıldı.

Tunceli’deki Mercan Dağı’nda bölge sorumlusu ‘Medeni’ kod adlı Nesih Özcan’ın öldürülmesinin ardından sözde intikam yemini eden terör örgütü, 15 Ağustos günüyle ilgili yaptığı açıklamada eylemlerin en üst düzeye çıkarılması talimatını verdi.

Kırsalda jandarma, kent merkezlerinde ise polis güvenlik önlemlerini artırdı. Diyarbakır’daki İkinci Hava Taktik Kuvvet Komutanlığı’na bağlı uçaklar, dün geceden beri sınırdaki kontrol uçuşlarını sıklaştırdı.

Karakollara saldıran, mayınlı eylemler yapan terör örgütü PKK’nın ses getirici eylemlere girişme ihtimaline karşı da nokta görevi yapan polislere çelik yelek giyme zorunluluğu getirildi.

Ekip amirleri, polis telsizlerinden özellikle gece görev yapan personeli dikkatli ve duyarlı olmaları konusunda sık sık uyarıyor.

Molotof kokteylli saldırılara karşı dikkatli olmalarını isteyen emniyet amirleri, şüpheli şahıslar üzerinde uygulamaların yoğunlaştırılması talimatını verdi.

15 Ağustos sebebiyle şehirde muhtemel bir saldırı ve eylemi önlemek için sıkı tedbirler alan güvenlik güçleri, son günlerde özellikle akşam saatlerinde savcılıklardan alınan izinle ev ve işyerlerinde arama yapıyor.

Resmi kurum ve kuruluşların çevresindeki önlemler de artırılırken, güvenlik güçleri sürekli devriye geziyor. Alınan güvenlik önlemlerine özel harekat timleri de katılırken, bombalama eylemlerine karşı güvenlik güçleri uyarıldı.

Kadın canlı bombalar konusunda dikkatli olunmasını isteyen güvenlik birimleri, şüpheli şahısların belli bir mesafeden öteye yaklaştırılmaması talimatını verdi.

Görülen şüpheli paketler de, çevre güvenliğiyle birlikte kontrollü olarak patlatılıyor. İl ve ilçeler arasındaki yollarda da güvenlik noktaları artırıldı.

Geçiş yapan araçlar durdurularak didik didik aranıyor ve kimlik kontrolleri yapılıyor. Diyarbakır’da son bir hafta içinde şüpheli yaklaşık 80 kişi gözaltına alındı.

TERÖR ÖRGÜTÜ SES GETİRİCİ EYLEMLER YAPABİLİR

Güvenlik güçlerinin bölgede yaptığı başarılı operasyonlar sonucu PKK’nın kırsal alanda üst üste darbe alması, örgütü sesini duyurabilmek için canlı bombalar ile şehir merkezlerinde eylem yapmaya yönlendiriyor.

Teröristlerin kent merkezlerinde ses getirici eylemler yapabileceği istihbaratını alan güvenlik birimleri de, şüpheli gördükleri kişileri anında kimlik kontrolünden geçiriyor.

Tunceli, Şırnak, Hakkari ve Diyarbakır’ın kırsal alanında binlerce askerin katıldığı operasyonlarda ağır kayıplar veren örgütün eylem planlarını boşa çıkarmak için stratejik noktalarda da önlemlerini artıran güvenlik güçleri, gelen ihbarları en ince ayrıntısına kadar inceliyor.

Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa başta olmak üzer birçok ilde güvenlik güçlerinin yaptığı başarılı çalışmalar sonucu, 18 terörist sağ olarak yakalandı. Bu teröristlerin 4’ü, metropol şehirlerde eylem yapma hazırlığındayken ele geçirildi.

Kırsal alanda operasyonlarını sürdüren güvenlik güçleri, PKK’nın döşediği mayınlara karşı ise bir dizi tedbirler aldı.

Özel eğitimli bomba uzmanları ile detektörlerle yapılan arazi kontrollerinde mayınsız alan oluşturan askeri birimler, buralara yerleşerek örgütün tekrar eski yerlerine dönüşünü engelliyor.

Mayın arama köpeklerinin yanı sıra uzman ekiplerin yaptığı kontrollerde çok sayıda patlamaya hazır mayın imha edildi.

PKK terör örgütü 15 Ağustos 1984’te Siirt’in Eruh ve Hakkari’nin Şemdinli ilçelerindeki jandarma karakollarına eş zamanlı silahlı ve bombalı saldırı düzenlemişti.

2 saldırıda da 1 asker şehit olmuş ve 9 asker ile 3 vatandaş yaralanmıştı.