Fly Air Erbil ve Süleymaniye’ye uçacak

Fly Air Yönetim Kurulu Baskani ve Genel Müdürü Mehmet Hasançebi, Kuzey Irak'a uçmaya baslayacaklarini açikladi.

Fly Air’in Ankara-Samsun arasinda uçuslara baslamasiyla iç hatlardaki rekabet daha da genislerken, bu firma daha önce kullanilmayan meydanlara da uçus baslatacak. Yurtdisina da uçuslar gerçeklestiren Fly Air, bu sefer Kuzey Irak’la Türkiye arasinda yolcu tasiyacak. Süleymaniye ve Erbil arasinda uçus yapmayi planlayan Fly Air, iki ülke arasinda özellikle ticaretin gelismesine katki saglamayi hedefliyor.

Fly Air Yönetim Kurulu Baskani ve Genel Müdürü Mehmet Hasançebi, Kuzey Irak uçuslari ve iç hatlardaki diger kentlerle ilgili planlarinin basin mensuplarina açikladi. ankara’dan Samsun’a yapilan deneme uçusunun ardindan basin mensuplarinin sorularini yanitlayan Hasançebi, Türkiye’de atil durumda bulunan meydanlara canlilik getirmek istediklerini söyledi.

Hasançebi, iç hatlarda daha önce kullanilmayan, degisik noktalara uçus baslatacaklarinin altini çizdi. Hasançebi, Sanliurfa, Usak, Isparta, Samsun gibi meydanlari Istanbul ve Ankara’ya baglamayi ve bu meydanlar arasinda çapraz uçuslar gerçeklestirmeyi planladiklarini söyledi. Türkiye’de 2003 yilinda Istanbul-Trabzon arasinda baslatilan iç hat uçuslari basladigini hatirlatan bu durumdan tüm kesimlerin memnun oldugunu belirtti. Hasançebi,iç hat uçusu yapan diger firmalarin gereksiz rekabetten kaçinip, fiyatlari maliyetlerin altina indirilmemesi gerektigine isaret etti. Halka sunulacak hizmete etki edebilecegini belirten Hasançebi, firmalarin bu konuda dikkatli olmasi gerektigini dile getirdi.

Samsun, Isparta, Usak, Sanliurfa gibi atil meydanlari hareketlendirmek istediklerini belirten Hasançebi, 48 yolcu kapasiteli küçük uçaklarla bu illeri Istanbul ve Ankara’ya baglamayi hedeflediklerini belirtti.

Fly Air Ticari Genel Müdür Yardimcisi Kaya Nomaler de Kuzey Irak ile ilgili açiklamalar yapti. Erbil ve Süleymaniye kentlerine yapilacak uçuslara 10 gün içerisinde baslamayi hedeflediklerini söyledi. Nomaler, bu uçuslarin ticari amaç tasidgini kaydetti. Nomaler, baslangiç olarak Erbil ile Istanbul arasinda direk uçus yapilacagini, Süleymaniye ile ise Dubai, Amsterdam ve Frankfurt baglantili yapilacagini belirtti.

Bölgede yasayanlarin karayolundan ulasimi sagladigini hatirlatan Nomaler, “Biz oldukça mesakatli ve riskli olan bu yolculugu kolaylastirmak istiyoruz.” dedi. Kuzey Irak’la ilgili güvenlik endislerinin bulundugunu belirten Nomaler, “Biz bu anlamda uluslararasi trafigi açisindan bir sorun olmadigini gördük. Türk makamlardan bu duruma göre izin alabildik. Biz yaptigimiz incelemelere göre güvenlik açisindan sorun olmadigini gördük.” dedi.

Nomaler, Ermenistan uçuslarina yönelik de bilgi verdi. iki ülke arasinda dipolmatik iliski bulunmamasina ragmen bir yildan beri Erivan’a uçus yaptiklarni anlatti. Nomaler, Türkiye’de bulunan Ermeni kökenli vatandaslarin ve Türk vatandaslarinin agirlikla yolculari arasinda bulundugunu söyledi.