Fly Air’in uçuş izni almadı olan oldu!

Bir süre önce Türkiye sivil havacılık kurumu tarafından uçuşları durdurulan Fly Air'in uçuş izni almadığı halde bilet satışı yapması sonucu yüzlerce Türkiye yolcusunu Hollanda'nın başkenti Amsterdam'daki Schiphol Havaalanı'nda perişan etti.

İzmir ve Antalya’dan gelmesi beklenen uçakların gelmemesi nedeniyle aralarıda gubetçilerin de bulunduğu çok sayıda Türkiye yolcusu 48 saat havaalanında adeta mahsur kaldı.

Edinilen bilgiye göre, bundan önceki operasyonlarını Sultan Reizen adlı firma ile yapan Fly Air, bu firmanın iflas etmesinden sonra operasyonlarını yeni oluşturduğu “Sultan Ekspres” ile sürdürmeyi planladı. Haziran başından itibaren uçuşları başlaması gereken Sultan Ekspres, Fly Air’in beklediği uçuş iznini alamaması nedeni ile başka şirketlerden uçak kiralayarak yolcularını Türkiye’ye götürdü.

Yaz sezonunun başlaması ile birlikte havaalanına yığılan yolcularını götürecek uçak bulamayan Sultan Ekspres, Corendon firmasından kiraladığı uçağın da gelmemesi nedeni ile 1 günde yaklaşık bin yolcunun perişan olmasına neden oldu.

Sultan Ekspres’in 1 günlük Schiphol Havaalanı serüveni şöyle gelişti; Fly Air’in 5-6 Haziran 2007 FLM 512 No’lu Amsterdam-İzmir-Antalya bağlantılı seferi yapılamadı. Fly Air’in kiraladığı uçak Schiphol Havalimanı’na gelmedi. Cumartesi gecesi saat 20.30’da kalkması gereken Antalya uçağı da gelmeyince yaklaşık 300 yolcu havaalanında perişan oldu. Bazı yolcular evlerine geri döndü, bazıları çocukları ile havaalanında sabahladı, bazıları da otele yerleşti.

Yolculardan Ahmet Demirhan, “Firma tarafından yapılan açıklama, 6 Haziran 2007 tarihinde uçacak uçağın, 7 Haziran 2007 saat 20.30’e ertelendiği şeklinde oldu; fakat yine de uçmadı. Fly Air’in yaptığı düpedüz sahtekârlık. Bizleri burada rezil ettiler. İzin bize zehir oldu. Bundan sonra Hollanda’daki Türk toplumu bu uçak şirketinden bilet alamsın. Uçak şirketi aleyhine tazminat davası açacağız.” diye konuştu.

Amsterdam’da yaşayan gurbetçilerden Bilal Yayla ise, izne ayrıldığına pişman olduğunu söyledi. Yayla, “Havalimanında bize sahip çıkan kimse yok! Hiçbir bilgi veren yok. Çok perişan olduk. Çocuklar rezil oldular. Fly Air ve Sultan Ekspres’e çok kızgınız. Boş yere paramız gitti. İki günde havalimanında bağırdık, çağırdık; fakat bize cevap veren olmadı. Yetkililerden yardım istiyoruz. Bu sahtekârlardan bizi kurtarsın.” ifadelerini kullandı.

Amsterdam’a 50 kilometre mesafede bir yerleşim biriminde yaşayan Neşet Pullukçu ise, “İki günde uçak 5 defa ertelendi. Çok perişan olduk. Hollanda’da zor şartlar altında çalıştığımız için 4 hafta izin aldık. Biletleri Fly Air ve Sultan Ekspres’ten aldık. B izinlerin 2 günün boşa gitti. Bundan sonra bir daha bu şirketlerden bilet almayacağız. Hollandalı ve Türk yetkililer bu duruma bir çare bulsunlar.” dedi.

Öte yandan, bir iddiaya göre de, Fly Air’in uçağına Antalya Havalimanı’nda alacaklılar tarafından icra memurlarının el koyduğu öğrenildi. Bu nedenle Amsterdam’dan İzmir’e gidecek yolcular da perişan oldu.

Yetkilierin yolculara önce cuma sabahı uçacaklarını syledikleri; daha sonra uçağın cumartesi sabah 09.30’a ertelendiği; cumarteis gecesi ise adı geçen şirketlere ait uçakların seferlerinin hacizden dolayı iptal edildiği öğrenildi.