Ford’un sesini dinlemek için otoban kenarina kamp kuruyor

AFYONKARAHISAR - Afyonkarahisar'da 35 yillik terzi Hüseyin Karaok (63)'un en büyük hobisi Ford kamyon sesi dinlemek.

Bu yüzden çevresinde “Ford Terzi” lakabiyla aniliyor ve bundan büyük bir keyif duyuyor.

Ünü Afyonkarahisar’in disina kadar tasan Karaok, Ford araba sesine adeta hasta oluyormus. Isi bittikten sonra aksamlari çevre yoluna inip Ford sesi dinleyerek adeta stres atip rahatliyormus. Dükkanin bir kösesinde çerçevelettigi 1973 model Ford kamyon resmini ise gözünün önünden hiç ayirmiyor. “Herkesin bir tutkusu vardir. Benimde sevdam Ford kamyon. Onun sesini dinlemesem aksamlari uyuyamiyorum.” diyor.

Afyonkarahisar’da Turunç Hani’nda uzun yillar terzilik yapan Karaok, ilerlemis yasina ragmen gençlere tas çikartacak bir azimle isini yapiyor. Karaok, “Kendimi 18 yasinda delikanli gibi hissediyorum. Hayatimda çok zorluklar çektim. Annem ben 3 aylikken vefat etmis. Sokaklarda büyümüsüm, komsular ekmek su vermis. Ilkokula basladigimda bir terzide çirak olarak çalisiyordum. Okuldan çikinca dogruca terzi dükkanina giderdim.” diyor.

Çevresinde oldukça sevilen birisi olan Karaok, kendisine Ford Hasan dendiginin nedenini ise su sekilde açikliyor; “Benim bu arabalara hayranligim küçük yaslardan geliyor. 1970’li yillardi zannedersem. Bir arkadasim Ford araba almis. Onunla gelir gider, bazen de kullanirdim. Özellikle de gaza basinca çikardigi o keskin sesler benim çok hosuma giderdi. Bende adeta bir hastalik oldu bu. Bir kamyon sesi duysam hemen durar dinlerim.”

Ilerleyen yillarda bir terzi dükkani açan Karaok’un Ford araba sevdasi burada da devam etmis. Bu arabalara olan tutkusunu dükkaninin camina yazdigi “Ford Terzi” yazisiyla ilan etmis. Bu lakabi dilden dile dolasmaya baslamis. Zaman zaman insanlarin kendisiyle alay ettigini anlatan Karaok, “Aldiris etmiyorum. Ben isimde güler yüzlü ve kanaatkarim. Bu yüzden müsterilerim beni çok seviyor. Almanya’dan bile müsterilerim var” diyor.

1970’li yillarda tanistigi Ford kamyonun resmini çerçeveletip dükkanina asan Karaok, bir taraftan is yaparken bir taraftan da ona bakip eski günlerini hatirliyormus. Kendisine “Ford Hasan” denmesinden büyük bir zevk duyan Karaok, bunu ailesine de yansitiyor. Esi Fatma Karaok onu “Ford Hasanim hos geldin” diye karsiliyor. Torunlari ise “Ford dede” diyerek elini öpüyor. Damatlarda kayinpederlerinin bu tutkusuna ilgisiz kalmiyor. “Ford baba” diye hitabederek, ona Ford resimli anahtarlik, tisört ve sapka gönderiyorlar.

Karaok, bir hatirasini ise su sekilde anlatiyor; “Bir gün arkadaslar israrla beni Galatasaray-Fenerbahçe maçina götürdüler. Stadyuma geldigimize arkadaslar bilet alip içeri girdiler. Onlar maçi seyrederken, ben disari çikip yolda Ford kamyonlari seyrettim.”

Mehmet Gümüstas isimli komsusu ise Karaok’un Ford araba tutkusunun herkes tarafindan bilindigini söylüyor. Onun gerçek ismini çogu kimsenin bilmedigini belirten Gümüstas, “Bazen birlikte Ford araba sesi dinlemeye gideriz. Çevre yoluna ineriz. Uzaktan gelen arabalari sesinden taniyor. Hemen durup dinliyor, büyük bir keyif aldigini görüyorum.” diyor.

Nuri Özbeypazarli ise 25 yillik müsterisi oldugunu ve hep “Ford Hasan” diye bildigini söylüyor.