Forma Tigana’nın gözünde

Ali Tandoğan, Beşiktaş'a geldiğinde, uzun süre sağ kanat oyuncusuna ihtiyaç duyulmayacağı ve takıma katkı yapacak isimlerin başında yer alacağı söyleniyordu.

‘Tigana’nın kurallarına uy, formayı kap’
Ali Tandoğan, Beşiktaş’a geldiğinde, uzun süre sağ kanat oyuncusuna ihtiyaç duyulmayacağı ve takıma katkı yapacak isimlerin başında yer alacağı söyleniyordu. Ancak o, çıktığı ilk maçta, Erciyesspor önünde kırmızı kart görünce, tam da sıçrama yapacağı dönemde formadan uzak kaldı.

Ali Tandoğan, Beşiktaş’a büyük umutlarla gelmişti. Ancak her geçen hafta yedekliğe mahkum pozisyona geldi. Şimdi, bundan kurtulmak istiyor.
Jean Tigana ile başlarda oynama fırsatı bulamasa da çalışma azminden bir şey kaybetmeyen Ali Tandoğan, şimdilerde yerini yeniden almanın mutluluğunu yaşıyor. Sorularımızı cevaplayan Tandoğan, samimi bir itirafta bulunarak, “Başta ne ben hocayı ne de hoca beni anladı.” diyor. Ligin ilk haftalarında form durumunun çok düşük olmadığını kaydeden tecrübeli oyuncu, “Hocamızın herkesten istediği şeyler var. Defansta oynayan oyuncu o bölgeyi, kanatta olan oyuncu kendi kanadını müdafaa edecek. İleri çıkmamızı istemiyor. Bunları sürekli olarak anlatıyor. O bize gösterdikçe yaptıklarının doğru olduğunu görüyoruz. Kurallarına uyunca da zaten formayı veriyor.” ifadesini kullanıyor.

Takımın sahadaki liderinin Ricardinho olduğunu kaydeden Tandoğan, düşüncelerini şöyle aktarıyor: “Ricardinho oyunu kuruyor ve bizi atağa kaldırıyor. Fakat ortada bir şey daha var. Bizim takım olarak ona yardımcı olmamız lazım. Çok yalnız kalıyor ve hırpalanıyor. Eğer biz yardım edersek onun performansı da çok yükselir. Yoksa tek başına fazla bir şey yapamaz.” Şampiyonluk yarışında Beşiktaş’ın da olduğunu kaydeden tecrübeli futbolcu, 8 puanın kapanmayacak bir fark olmadığını, önemli olanın daha az hata yapmak olduğunu söyledi.

En iyiler, kısa oyunculardandır
Takımdaki kısa oyunculardan biri olduğunu sorduğumuzda bunu kendisine dert etmediğini kaydeden Ali Tandoğan, “Fizikî güç, bir takım için çok önemli. Mesela Tottenham’a karşı oynadığımız maçta gerçekten fizik olarak bizi sahada çok hırpaladılar. Sonuçta unutulmaması gereken bir şey daha var, dünyanın en iyi oyuncuları da kısalardır.” diyor. Eskisi kadar frikik kullanmamasının nedenini şöyle açıklıyor tecrübeli oyuncu: “Geçen yıllarda takımda ayrımcılık vardı. O yüzden de çok frikik atamadım. Hep birilerine öncelik tanındı. Şimdi arada bir kullanıyorum, bu sezon bir de gol attım.”

Antalya kampının kaynaşma adına iyi bir fırsat olduğunu belirten Ali, Werder Bremen karşısında alınan 4-0 mağlubiyetin de G.Saray’ı yenmenin de önemi olmadığını, ancak penaltılarla da olsa G.Saray’a üstünlük sağlamanın güzel bir duygu olduğunu belirtmeden edemedi.